hei!
eli perusasiat: useiden vuosien työttömyys, kuntoutustutkimus tehty, työrajoite, ikää yli 30v, eikä ammatillista koulutusta. taloudellinen tilanne huono, täysin puolison tulojen varassa. ja nyt sitten sain sopivan koulutuspaikan mutta kelapa eväsi sitten tuon kuntoutusrahan vedoten pykälään 6. itse katsoin tuon pykälän, enkä ymmärrä miksi, koska kaikki hakukriteri täyttyvät. sairauttani en tässä rupea suuremmin selittelemään, kuitenkin synnynnäinen juttu, joka vaikuttaa jokapäiväiseen elämään sain mm. vammaistuen 2 kk sitten päälle- eli n 79e /kk tästä vaivasta johtuvien kulujen hoitoon.
olen ottanut yhteyttä sosiaalitoimistoon sos.työn tekijään, kelaan, työkkäriin ja jokapaikassa vaan heitellään toiseen eikä kukaan tiedä mitä mun kannattaisi tehdä...
itse kun tuota kokonaisuutta katsoin, niin ainoa "virhe" mistä minua voidaan rangaista on se, että olen ollut koko tämän 10v työttömyysajan aikana muutamia jaksoja n. 6kk kerrallaan, työllistämistöissä ns. suojatyöpaikoissa (joita ei voi siis missää tapauksessa katsoa normaaleiksi työsuhteiksi)eli kelan päätöksessä luki: sairauden ei katsota heikentäneen tulonhankkimista, (heh heh ehe...)
Jos joku osaisi antaa pienintäkään apua, neuvoja olisin kiitollinen!
ammatillinen kelan kuntoutus
4
783
Vastaukset
- mä vaan
Terve!
Itse olen joutunut myös taistelemaan mm. kuntoutusrahan ja vammaistuen puolesta. Monet paperisodat käyny läpi tuloksetta, kunnes tänä kesänä kyseiset tuet myönnettiin!!! Edellisestä koulunkäymisestä jäänyt 1800e opintolainaa, mikä lopulta päättyi terveyden pettämiseen. Noh, onneksi Kela lainan takaaja.
Olet varmaankin saanut tarvittavat lääkärin todistukset?!?
Eräs henkilö otti yhteyttä eduskunnan oikeusapumieheen, jonka jälkeen tulikin myönteinen päätös Kelalta.
Jos muu ei auta niin kokeileppa samaa.
Voimia taisteluun! - tukiisi
Minäkin olen saanut kelalta useamman hylkäävän päätöksen kuntoutuksesta samalla perusteella kuin sinä. Ne vaan on siellä niin fiksuja että näkevät papereistaan paremmin tilanteen kuin sinut tutkinut lääkäri. Minut pelasti työeläkekuntoutus, jonka kautta pääsin opiskelemaan ammattikorkeakouluun.
- opiskelija 2
Yleensä ensimmäinen ammatillinen koulutus tulee
käydä omin kustannuksin ts. opintotuen turvin.
Jos sitten tulee työkyvyttömäksi ammattiinsa, on ensisijainen kustantaja työeläkelaitos.
Jos työeläkelaitos hylkää sillä perusteella että ei ole kertynyt tulevan ajan oikeutta, on maksajana kela.
Ammatillisen kuntoutuksen kriteerit löytyvät eläkelaitosten ja kelan sivuilta. - opiskelija 2
opiskelija 2 kirjoitti:
Yleensä ensimmäinen ammatillinen koulutus tulee
käydä omin kustannuksin ts. opintotuen turvin.
Jos sitten tulee työkyvyttömäksi ammattiinsa, on ensisijainen kustantaja työeläkelaitos.
Jos työeläkelaitos hylkää sillä perusteella että ei ole kertynyt tulevan ajan oikeutta, on maksajana kela.
Ammatillisen kuntoutuksen kriteerit löytyvät eläkelaitosten ja kelan sivuilta.Eräs ystäväni , jolla on taustalla peruskoulu kahlattu läpi ja sitten mennyt kortistoon eikä ole ammatillista koulutusta käyty. Työhistoriakin jäänyt vähäiseksi.
Hän saa ammatillisen koulutuksen työvoimatoimiston tukemana. Hän saa työvoimapoliittista koulutustukea". Sen maksaa kela ja se on työttömyyspäivärahan suuruinen ja kouluajoilta 8 euroa ylläpitokorvausta päivässä. Jos on kassan jäsen, niin sitten kassa maksaisi tuen.
Työvoimatoimistokin voi siis ostaa koulutuspaikkoja.
Kelan kuntoutusraha on vähän yli 17 euroa päivässä eli on siis pienempi kuin työvoiman kautta.
Niin että rohkeasti käy kysymässä lähtisikö työkkäri mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614225Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653455Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541803Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251673Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981433Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132933Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235861en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115842Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18809