HANGON

AMMUSKELU

Mikä salaisuus tuo on mihin jengiin noi ammuskelijat kuuluvat ja mikä rikos se on jos sen paljasta tässä ja NYT?


Poliisi pidätti Hangon ampumistapauksesta epäillyt

Poliisi on pidättänyt kolme ruotsalaista moottoripyöräjengiläistä, koska heitä on syytä epäillä Hangossa sattuneesta ampumatapauksesta.

Hankolaista miestä ammuttiin sunnuntain vastaisena yönä motoristien yöllisessä juhlassa. Vuonna 1969 syntynyt mies sai puoli yhden aikaan luodin keski- ja alavartaloon. Haavoittunut kuljetettiin sairaalahoitoon Töölön sairaalaan Helsinkiin, mutta poliisin mukaan hänellä ei ole hengenvaaraa.

Ampumavälikohtaus tapahtui Wild Viking Bike Festival -tapahtuman jatkoilla Hangon viikinkikylässä hieman puolen yön jälkeen. Paikalla oli kaikkiaan noin 600 ihmistä.

Hangon poliisi ei ole tutkinnallisista syistä kertonut, mihin jengiin kiinni otetut kuuluivat. Laukauksien kohde ei ollut jengiläinen.

Ampuminen käynnisti laajan poliisioperaatioon, johon osallistui myös poliisin erikoisosasto Karhun miehiä. Hangon poliisi joutui pyytämään operaatioon virka-apua Helsingin poliisilaitokselta. Osallistujien haastatteluun ja ampumispaikan alustavaan tutkimiseen tarvittiin yhteensä noin 35 poliisia.

3

905

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NalleKoplaa

      Oikein nallekoplaa tarvinneet hangossa. Hui hui. Kauheaa. Valo-79 olisi voinut tulla vielä varmistamaan tilanteen. :D

      • valmiusyksiköstä

        Tämä "karhuryhmä" tekee aivan normaalia järjestyspoliisin työtä ja heidät pyydettiin sinne avustamaan paikalla olijoiden kuulesteluissa koska hangon poliisilla oli resurssit jo ennestään varattuna.

        Ja miksi juuri "karhuryhmä" meni apuun johtuu siitä koska heidän työsopimuksessaan lukee että heillä on velvollisuus lähteä virka-apuun pidemmällekin ja myös vapaapäivinä, thats it..


      • nähtiin
        valmiusyksiköstä kirjoitti:

        Tämä "karhuryhmä" tekee aivan normaalia järjestyspoliisin työtä ja heidät pyydettiin sinne avustamaan paikalla olijoiden kuulesteluissa koska hangon poliisilla oli resurssit jo ennestään varattuna.

        Ja miksi juuri "karhuryhmä" meni apuun johtuu siitä koska heidän työsopimuksessaan lukee että heillä on velvollisuus lähteä virka-apuun pidemmällekin ja myös vapaapäivinä, thats it..

        Siinä nähtiin Suomen poliisien taso. Tosipaikan tullen pienehköön operaatioon tarvittiin 35 poliisia, kun näille palstoille kirjoittelevat inisijät olisivat keikan hoitaneet yksinkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      324
      6205
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3676
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      149
      2861
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      227
      2190
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      107
      1763
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      67
      1232
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      83
      1092
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      145
      983
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      958
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      904
    Aihe