Mikä on sinun suosikki kirjaisi Utrion tuotannosta?
Omassa ystäväpiirissäni on lähes pelkästään dekkarin lukijoita, joten tiedustelen asiaa netistä.
Oma ehdoton suosikkini on Haukka, minun rakkaani ja Yksisarvinen.
Kaari Utrio
9
688
Vastaukset
- kaikki **************
moneen kertaan, enkä osaa sanoa, mikä on paras, mutta huonoimmat ovat pari, kolme viimeistä kirjaa, jotka ovat hänen oman kustannusyhtiönsä kustantamat.
- H. Lettu
Utriota on tullut luettua ahkerasti yli 30 vuotta ja hyllystä löytyvät useimmat romaanit; ns. tietokirjoista ei tosin yhtäkään.
Utriolle on ominaista tietyt kaudet, on muinaissuomalaisuutta, keskiaikaa, romanttista Helsinki-epookkia 1800-luvulta. Myös tyylit vaihtelevat.
Suosikkini ovat muuttuneet vuosien saatossa, mutta "vanhoista" kirjoista - Kirstin, Sunnevat, Vehkalahden neidot, Pirita yms. - pidän eniten Viipurin kaunottaresta sen sisältämän huumorin ja naisen vapautumispyrkimyksen vuoksi.
Varhaiskeskiaikaeepoksista monivivahteinen Vaskilintu on suosikkini; sen jatkot (Tuulihaukka, Yksisarvien) ovat vähän päkistellen tehtyjä.
Näistä epookkiromaaneista (Saippuaprinsessa, Henrietta, Pappilan neidot yms.) parhaimmaksi valkkaan Rautaliljan. Siinä asioita kerrotaan eri ihmisten näkökulmista. Lisäksi realismi, romantiikka ja huumori polveilevat sivulta tosielle.
Utriiolta ilmestyy uusi epookkiromaani tänä syksynä, Ilkeät sisarpuolet. Oliskohan Tuhkimo-tarina, mutta lukea sekin täytyy.- Elämästä kiinni pitävä
...ovat tällaiset puheet kuolinpillereiden jakamisesta vanhuksille? Vaarallista juttua tunnetulta henkilöltä ja mielipidevaikuttajalta. Niinkö kovasti halveksii vanhuutta ja epätäydellisyyttä.
Ja kas kun kustantamonsa myy myös sikareita ja piippuja, eikös niiden käyttö ole epäterveellistä?
Koskaan ei missään puhuta ensimmäisestä avioliitostaan, jättikö kirjailija pienet lapsensa ja lähti toisen miehen matkaan?
- vilpuriina
Olen lukenut lähes kaikki Utrion kirjat. Ja osaan sanoa mielestäni parhaan: Haukka, minun rakkaani. Se on todella hyvä.
Myös Vaskilintu ja Rautalilja ovat olleet mieleenpainuvia.
Yksisarviselta odotin paljon, mutta vähän petyin, ei siis kannata odottaa liikoja. Kirja oli mielestäni hitusen pitkäveteinen. - e675ei79f
Kaari Utrio on sadistinen hirviö,
kuolema vanhuksille!- poika ja kahvikuppi
Näistä kuolinpillereistä sen verran, että kannattaa lukea muutakin kuin lööpit ja otsikot, jotta on selvillä mistä todella on kyse.
- simosiili itse
kuin naapurist alainattu haulikko. Sitten kun asia on ajankohtainen itsekullekin säädylle.
- fffgf
Rautalilja on sellainen joka on jäänyt ihan erityisesti mieleen. Utrion loistava tilannekomiikka on siinä mielestäni parhaimmillaan. Se on myös juoneltaan hieman poikkeava muista Utrion kirjoista. Kartanonherra ja kaunis Kirstin on jäänyt mieleen myös sen takia että se oli ensimmäinen Utrio jonka luin..
Itse olen pitänyt myös ihan viimeisimmistä teoksista.- en jaksaisi elää
Ajatus kuolinpilleristä on oikeasti ihana. http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/kirjailija-ehdottaa-kuolinpillereita-nopeasti-kuoleva-vanhus-on-eduksi-yhteiskunnalle/15...
Olen kärsinyt vaikeasta masennuksesta ja ahdistuneisuudesta parikymmentä vuotta. Olen alle 40 vee. Mielestäni eutanasia / kuolinpillerit olisi ehdottomasti järkevämpi ja inhimillisempi vaihtoehto kuin se, että tuskainen ihminen ampuu itseään päähän, tai kävelee junan alle.
Eutanasia on arvokas kuolema. Samaa ei voi sanoa (väkivaltaisesta) itsemurhasta.
Ei kaikkien elämä ole elämisen arvoista, ja kuka on vastustamaan toisen halua kuolla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1132332Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from331904Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276481855Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen271853- 1021836
Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la571142- 1101046
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20913- 54870
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110847