Olen nyt paikallisen metsänhoitoyhdistyksen kassa tekemäässä n.5,5 ha puukaupan ja rahaa tulee aikas lailla. Olen ensimmäistä vuotta viljelijänä ja metsän omistajana, eikä noista verohommista ole kauheasti hajua. Kymysys kuuluukin, että miten noi vero/alv hommat oikein menee? Kun tulee noin hirveet tulot, niin menoja sitten pitää olla kai jonkin verran.
Puuta
9
1438
Vastaukset
- hirveemmät menot
No menoja pitää olla tietysti yhtä paljon kuin tuloja jos rikastua meinaat. Ei siinä sen ihmeempää matematiikkaa tarvita.
- ei ikävä kyllä
saa vastaukseksi kuin ääliömäistä vittuilua - olkoon kysymys sitten kuinka asiallinen tahansa.
Puun myyntihinnasta ostaja pidättää myyntiveroa 29 %. Alv lasketaan kuitenkin alkuperäisen hinnan mukaan. Esimerkiksi jos saat 10000 euroa puista, menee 2900 euroa veroa, alvi on 2200 euroa, joten tilille tupsahtaa 9300 euroa.
Josta siis valtion rahaa on 2200 euroa. Tuota tilitettävää määrää saat pienemmäksi jos sinulla on ostoja, joista olet alvin maksanut kauppiaalle.
Muut metsänhoitoon kirjattavat kustannukset saat hyödyksesi tuloslaskelman ja tilinpäätöksen jälkeen lopullisessa verotuksessa. Mutta metsätuloihin voi kohdistaa vain metsän hoitoon käytettyjä kustannuksia. Ja jos ei niitä ole, niin ei nitä kyl sen vuoksi kannata hankkia!- ikävä kyllä
Puun myyntihinnasta ostaja ei todellakaan pidätä 29% myyntiveroa.
Että se siitä asiallisesta vastauksesta! - puunmyyntitulosta
ikävä kyllä kirjoitti:
Puun myyntihinnasta ostaja ei todellakaan pidätä 29% myyntiveroa.
Että se siitä asiallisesta vastauksesta!on 19% lopullisessa verotuksessa menee 29% nettotulosta. ALV 22% tilitetään seuraavan vuoden helmikuussa valtiolle.
- vaan silti
ikävä kyllä kirjoitti:
Puun myyntihinnasta ostaja ei todellakaan pidätä 29% myyntiveroa.
Että se siitä asiallisesta vastauksesta!mun ensimmäinen vastaukseni oli asiallisempi, vaikka siinä nyt harmittava lyöntivirhe tapahtuikin - ihmisiä tässä kaikki ollaan :)
Vai mitä lisäarvoa omalla vastauksellasi toit tähän keskusteluun? - lisäarvo
vaan silti kirjoitti:
mun ensimmäinen vastaukseni oli asiallisempi, vaikka siinä nyt harmittava lyöntivirhe tapahtuikin - ihmisiä tässä kaikki ollaan :)
Vai mitä lisäarvoa omalla vastauksellasi toit tähän keskusteluun?Omalla vastauksellani toin sen lisäarvon, että jos vastaa niin edes yrittää vastata oikein.
Tuollaisen pulliaisen niin kuin sinä olet, olisi parempi pystellä hiljaa. Ensin arvostelet muiden vastauksia ja sitten omat vastaukset on täyttä paskaa.
Mieti sitä ja ala sitten vasta urputtamaan lisäarvoista.
- hyvänen aika sentään
vaikka uusi kylvökone, saat jyvät maahan.
Muuta et taida tuolla aukolla saadakaan.. - löytää vastauksen
"ENNAKONPIDÄTYKSEN MÄÄRÄ
Ennakonpidätys lasketaan kauppahinnasta, josta on vähennetty mahdollinen arvonlisäveron osuus.
Hankinta- ja käteiskaupoissa ennakonpidätys on 13 % arvonlisäverottomasta kauppahinnasta.
Pystykaupassa ennakonpidätysprosentti on 19.
Jos metsänhoitoyhdistyksen yhteismyyntinä välittämässä hankintapalvelukaupassa kauppahintaa
ei ole eritelty kantorahaosuuteen ja kustannusten korvaushyvitykseen, ennakonpidätys toimitetaan
koko maksetusta kauppahinnasta 13 %:n suuruisena.
Kun pidätys toimitetaan pelkästään puutavaran
kantoraha-arvosta, ennakonpidätysprosentti on 19.
Mikäli myyjä esittää erikseen puun myyntituloa varten annetun verokortin, ennakonpidätys toimitetaan tämän verokortin pidätysprosentin mukaisesti."Siihen voisi lisätä, että lopullinen vero% on 28, Mutta se lasketaan puhtaasta tulosta, eli myynnin ja metsänhoitokulujen erotuksesta.
Jos on tiedossa, että lähivuosina on kuluja metsänhoidossa, niin myyntivuonna voi tehdä menovarauksen, joka tietenkin vähentää myyntivuoden veroa, mutta varaus on tuloutettava muutaman vuoden kuluessa. Ellei silloin ole sitten kuluja joutuu tuloutetulta osalta kuitenkin maksamaan veron.
Alkuperäinen kysyjä ja jotkut muutkin arvelivat, että olisi syytä olla samana vuonna menojakin. Ei ole mitään syytä yrittää kasata menoja samalle vuodelle, saattaa johtaa vain harkitsemattomiin ostoksiin.
Myöhemmin kun jonain vuonna on pelkkiä menoja voi tulouttaa menovarauksia, jos on niitä tehnyt. Tapiollinen tilinpäätös ei sinänsä mene hukkaan ja ehdottomasti pitää kirjata kaikki menot vaikka tuloja ei olisikkaan. Tappion voi vähentää muista pääomatuloista, jos niitä on. Jos edelleen jää tappiota, siitä lasketaan ns alijäämänhyvitys joka vähennetään palkasta tai eläkkeestä määrätystä verosta. Ellei tämäkään ole mahdollista (esim. perikunnat), niin tappiota voi vähentää kymmenen vuoden aikana metsätalouden tulosta.
Tämä ALVi on sitten oma kertomuksensa. ALV velvollisia ovat kaikki joiden metsätalouden liikevaihto on 8500€/v tai enempi ja lisäksi ne jotka ovat ALVilliseksi hakeutuneet. Metsänomistajan kannattaa aina hakeutua ALVilliseksi, saa kaikista kuluistaan ALVin pois.
Puuta myydään aina hinnoilla joissa ei ole ALVia, siis kauppasumma on ALViton.
Niillä, jotka eivät ole ALVi velvolliseksi hakeutuneet, ei sitten muuta tapahdukkaan.
ALVillisilla verottoman kauppahinnan päälle puun ostaja maksaa 22% ALVia, jonka myyjä tilittää edelleen seuraavan vuoden helmikuussa valtiolle. Hän voi vähentää summasta, samana vuonna, tavaroitten ja palvelusten hinnoissa, maksamansa ALVit
Tässä saattaa tulla taas harha, että pitää olla samalle vuodelle mahdollisimman paljon ostoja. Näin ei kuitenkaan ole. Sellaisena vuonna, jolloin myynnistä saatuja ALVeja ei ole, tehdään seur. helmikuussa laskelma ja valtio palauttaa myöhemmin keväällä kaikki maksetut ALVit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941763
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3581179Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181178- 961038
- 62833
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam36811Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani6754- 46706
Lapuan liike nyt! rähinöimässä Tampereella
Avoimen rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen poprukat riehuvat Tampereella parasta aikaa.132698En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42680