Osakkaalle tehtävästä kylpyhuoneremontista? Osakkaalle siis ollaan tekemässä vesivahingosta johtuvaa korjausta, josta taloyhtiö korvaa osan. Voiko hallitus tehdä päätöksen remontoijan suhteen vai päätetäänkö siitä taloyhtiökokouksessa? Kuka on vastuussa mikäli jotain ongelmia korjauksen suhteen tulee?
Voiko hallitus
3
1025
Vastaukset
- santtu
voi valita tekijän niille töille, jotka se kustantaa (olisiko: purku, tasoitus ja vesieristys).
Mutta ongelmia tietysti tulee siitä, että jos tästä eteenpäin (osakkaan kustannuksella) on työllä toinen tekijä. Vastuukysymysten vuoksi tietysti olisi parasta, jos kaikki työt tekisi yksi tekijä (yksi firma).
Helpointa on valita tekijä joka laskuttaa tietyt työvaiheet ja materiaalit yhtiltä ja tietyt osakkaalta (itse teemme juuri paljonkin kyseisiä kylpyhuoneremontteja joissa on kaksi maksajaa).
Fiksuinta on, että jompikumpi osapuoli (yhtiö/osakas) hommaa tekijän, ja myös toinen osapuoli hyväksyy.
Monasti etenkin osakkaat ehdottavat että osa heidän maksettavaksi kuuluvista töistä tehtäisiinkin yhtiön "piikkiin", mutta monasti etukäteen teknisetä isännöitsijältä tulee tieto, minkälaista tuntimäärää he suostuvat mistäkin töistä korvaamaan ja mikäli sen yli mennään, niin pitää olla hyvät perusteet tuntimäärän ylityksee. Puhtaissa urakkakohteissa tätä ongelmaa ei tule.
Osassa yhtiössä työnsuorittajan valinta/hyväksyntä on annettu (teknisen)isännöitsijän vastuulle, eikä hallitus puutu asiaan. Mutta mikäli näin ei ole, niin oikea päättäjä asiasta on nimenomaan hallitus, ei (ylimääräinen)yhtiökokous.
Ja työstä on vastuussa luonnollisesti sen tekijä yritys. - antaa luvan
Kyllä korjaus kuuluu hallituksen toimivaltaan.
Mikäli kysymys on vesivahingosta niin vakuutusyhtiölläkin on sanottavansa asiassa.
Etukäteen selvitettävä kustannusjaot. - ---
Kiitoksia asiallisista vastauksista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624341Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653538Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591861Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251734Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991457Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18896Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115862