Oon aatellut muutavana Italiaan töihin puoleks vuodeks, mut itselläni ei oo kokemuksii kyseisestä maasta vielä. Joten oisko ketään joka vois kertoo mulle, ett millaista on asuu Italiassa? Pärjääkö englannilla yleensä? Ottavatko italialaiset kuinka hyvin tervetulleeksi ulkomaalaiset? Mikä voi koitua hankalaksi ja mikä taas on paremmin kuin Suomessa?
Italiassa asuneita?
2
531
Vastaukset
- asunut ja
neuvoisin sinua, että et usko kaikkiin lupauksiin. Ovat ystävällisiä, mutta lupailevat liikaa. Me suomalaiset kun olemme tottuneet luottamaan toisen sanaa. Eivät tee sitä ilkeyttään, mutta se vain on heillä tapana. Suomalais naisen pää voi mennä myös sekaisin kaikista niistä kehuista, sei bella ym. Usein miehillä on taka-ajatuksena saada vain sinut sänkyyn. Joten neuvoisin käyttämään järkeä.
- kaksi vuotta Italiassa
Ehdottomasti kannattaa muuttaa. Mihin Italiassa on aika ratkaiseva: pohjoisessa ja Napolissa kaikkea siltä väliltä ja tavat ja elämä vaihtelevat alueittain. Italialaiset ovat ystävällisiä ja on syytä tutustua heidän tapakulttuuriinsa etukäteen. Maassa maan tavalla - se helpottaa sopeutumista sekä elämistä yleensä. Ehdottomasti suositeltava maa: itselläni vain hyviä kokemuksia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624341Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653538Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591861Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251734Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991457Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18896Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115862