Olemme keskustelleet ison teollisuusalueen muiden yrittäjien kesken, että palkkaisimme yhdessä huoltomiehen yövuoroihin.
Tämän huoltomiehen tehtävä olisi liikkuminen teollisuus alueella ja yritysten piha-alueilla.
Murtohälytykset yhdistyisivät huoltomiehen kännyyn. Hän tarkkailisi tilannetta ja soittaisi virkavallan.
Tämä siitä syystä, että nykyisellä vartointiliikkeellä kestää paikalle tulo 10-15 minuuttia.
Olemme niin pitkällä asiassa, että teollisuus alueelle on perustettu "pieni firma" jolta alueen yrittäjät ostaa kuukausi hinnalla "huoltomiehen" palvelut yöaikaan.
Tämä ratkaisu tuli maksamaan noin 100 euroa enemmän kuukaudessa kuin vartiointiliikkeen palvelut yhtä vartioitavaa yritystä kohden.
Enää puuttuu tämä "huoltomies". Työkkärissä on hakuilmoitus.
huoltomies
6
804
Vastaukset
- zyyyyxxxx
ja sitten sä heräsit ja huomasit et oot paskonu housuus , ei se mitään kyllä äiskäs sen pesee.
- pitkällä jo
Miksette kysele jotain valmista vartijaa? jos teillä kerran on valmiina asiakasryhmä jne. löytyy varmasti kunnollisia kavereita jotka saavat luvan sekä pätevyyden, mikä paikkakunta on kyseessä? ei tuo toimi poliisin kanssa että joka murrolle soitellaan, teillä ei taida olla käsitystä paljonko turhia hälytyksiä tulee ja poliisi laskuttaa myös käynneistään jos huomaa että heitä näin käytetään. ilmoitelkaa kunnolla vaikka aamulehdessä tms. Että olette valmiit maksamaan jollekkin joka hoitaa vain sen alueen vartiointia ja pysyy alueella.
- työkkärissä?
On ilmoitus? kun en löydä???
- rikotaan
Jopa murtohälytysten ym. vastaanottoon tarvitaan vartijan kortti, lisäksi se ei riitä vaan syyllistytään vartioimisliikkeen harjoittamiseen ilman sisäasiainministeriön lupaa joka on vartioimisliikerikos ja siitä saa jopa vankeutta.
Toinen rikos on myös jos vartioimisliikekkin ottaa vastaan yleistä järjestystä ja turvallisuutta hoitavia tehtäviä, uskoisin että tällainen "huoltomies" joka suorittaa alueella vartiointia ilman ko. lupaa on joko täysin tietämätön tai toope. Vartijan tulee suorittaa vartiointikohteissa tarkastuksia vartiointitoimeksiantoon perustuen, ei muuta.- näin se on
Kun seuraavat kolme asiaa toteutuvat niin kyseessä on vartioimisliiketoiminta: ansiotarkoitus, toimeksiantosopimus ja vartioimistehtävien hoitaminen. Hälytysten tarkastaminen on selvästi vartioimistehtävä ja jos kyseisen toiminnan pyörittämiseen on perustettu yritys ja sopimukset yrittäjien kanssa niin loputkin edellytykset täyttyvät. Tällöin kyseessä on vartioimisliiketoiminta joka vaatii luvan, vastaavan hoitajan sekä vartijakortilliset henkilöt tekemään sitä. Sitten tietysti tarvitaan työntekijöille myös asiaankuuluvat vaatteet joissa on asetusten mukaiset merkinnät.
Tämä lupa-asiahan tuli monelle kiinteistöfirmalle lakimuutoksen jälkeen yllätyksenä kun firman valvomoon tuli LVI-hälytysten lisäksi myös murtohälytyksiä joita välitettiin eteenpäin. Tälläinen hälytysten välittäminen on vartioimistehtävien hoitamista ja kun muutkin asiat täyttyvät niin huomattiin, että toimintaan tarvitsee perustaa vartioimisliike ja kouluttaa työntekijät.
Toiminnan harjoittaminen ilman lupaa on tosiaan vartioimiliikerikos josta maksimirangaistus on muistaakseni pari vuotta vankeutta. Tuskin siitä kuitenkaan ehdotonta saa.
- Stevee
"Kehittämällenne" palvelulle on nimikin, sitä kutsutaan paikallisvartioinniksi. Siinä vartija on tiettyyn aikaan tai jatkuvasti vartioitavassa kohteessa ja suorittaa erilaisia vartio/tarkastuskierroksia. "Vartiointipalvelun" tarjoaminen muille saattaa tosiaan täyttää vartioimisliikerikoksen määritelmän. Yksittäinen yritys voi kyllä palkata vahtimestareita/turvamiehiä (tai miksi heitä ikinä halutaankaan nimittää) ylläpitämään turvallisuutta(jokamiehenoikeuksin) sekä ilmoittamaan häiriötilanteista, mutta jos palvelua aletaan myymään muille, ollaan jo luvattomilla vesillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1067492
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1045274Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253471Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352544Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3531515Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?571330