Oma moka

voi voi

Turha on yhtään urputtaa jos ajelet jalkakäytävällä yli 12 -vuotta täyttäneenä. Sinulla ei ole mitään oikeuksia vaatia yhtikäs mitään kun kerta liikennesääntöjä rikot. Teet mitä teet omalla vastuullasi ja jos joku sattuu tuuppaamaan sinut nurin, niin voi voi… elämä on.

Silminnäkijä

7

805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietenkään ole

      mutta pyöräilijän pitää muutenkin väistää oli alle tai yli 12 v. jos pyörätietä ajelee risteävän tien yli

      • Heikomman on tyhmää olla ylimielinen.
        Kiva maata sairaalas kun tietää olleensa oikeassa???
        :-D :-D


      • !!!!!!!!!

        Mitään autoista tai risteävästä tiestä ei ollut kyse.

        Jos jalankulkija sattuu tuuppaamaan yli 12 -vuotiaan pyöräilijän kumoon kun tämä ajaa liikennesääntöjen vastaistesti jalkakäytävällä, ei pyöräilijällä ole mitään sanomista asiassa.


      • nähdä sen
        !!!!!!!!! kirjoitti:

        Mitään autoista tai risteävästä tiestä ei ollut kyse.

        Jos jalankulkija sattuu tuuppaamaan yli 12 -vuotiaan pyöräilijän kumoon kun tämä ajaa liikennesääntöjen vastaistesti jalkakäytävällä, ei pyöräilijällä ole mitään sanomista asiassa.

        tyypin, joka joko vahingos tai tahalleen tuuppais mut nurin, ku jalkakäytävällä ajelen pyörällä. Lähinnä ne kaikkoo visusti penkereelle, vaikka melkein kävelyvauhtia "hurjastelen"!

        Ja on muuten silloin, jos jotenkin voidaan todistaa, että teko oli tahallinen. Silloin kävelevä tuuppaaja maksaa yli 12 -vuotiaan pyöräilijän.


      • ...
        nähdä sen kirjoitti:

        tyypin, joka joko vahingos tai tahalleen tuuppais mut nurin, ku jalkakäytävällä ajelen pyörällä. Lähinnä ne kaikkoo visusti penkereelle, vaikka melkein kävelyvauhtia "hurjastelen"!

        Ja on muuten silloin, jos jotenkin voidaan todistaa, että teko oli tahallinen. Silloin kävelevä tuuppaaja maksaa yli 12 -vuotiaan pyöräilijän.

        Tutustu http://www.liikenneturva.fi/fi/turvatieto/pyorailijat/index.php

        ja siellä Pyöräilijä liikenteessä
        http://www.liikenneturva.fi/fi/liitetiedostot/turvatieto/Pyorailyesite_suomi.pdf

        Lue vielä Kevyenliikenteen liikennesäännöt
        http://www.poliisi.fi/poliisi/vantaa/home.nsf/pages/B2074D0EFB6C14E8C2256CBC002AEBA6


        Ja sitten vielä:

        Tieliikennelaki
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267

        Tieliikenneasetus
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1982/19820182


    • muuten

      yllättävän paljon näitä alle 12v HYVIN kehittyneitä jalkakäytävä pyöräilijöitä...toisilla kasvaa jopa tuuhea parta tai on pikkuinen lapsi tarakalla.

      • .....

        Samaa asiaa ole itsekin ihmetellyt useaan otteeseen.



        Pyöräily - Pyörän paikka tiellä:

        -Pyöräilijän on ajettava pyörätiellä, jos sellainen on hänen kulkusuunnassaan.
        -Pyörätiellä ajetaan oikeanpuoleista reunaa.
        -Yhdistetylläkin pyörätiellä ja jalkakäytävällä noudatetaan oikeanpuoleista liikennettä.
        -Jos tie on jaettu osaksi jalankulkijoille ja osaksi pyöräilijöille, noudatetaan kummallakin puolella erikseen oikeanpuoleista liikennettä.
        -Liikennemerkit tai tiemerkinnät osoittavat kumpi puoli on tarkoitettu pyörille.
        -Alle 12-vuotias lapsi saa kuljettaa pyörää jalkakäytävällä, hän ei saa aiheuttaa kohtuutonta häiriötä jalankululle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5020
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1590
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1169
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1089
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1083
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      997
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      959
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      862
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      759
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      723
    Aihe