Harlekiinipeiposta

-peippo-

Miten vaikeaa on pitää harlekiinipeippoja? Kirjojen mukaan huonelämpötila pitäisi olla n. 25!! Vai ovatko linnut jo niin domestikoituneita ja tottuneita ihmisten hoidossa olleina, että voi pitää 20 asteisessa huoneessa?

1

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Olet ilmeisesti lukenut jotain vanhentunutta kirjaa?
      Toki harlekiinit ovat kotoisin Pohjois-Australiasta jossa tarkenee ja lämmintä sietävät, mutta kyllä terve lemmikkiharlekiini normaalihuoneenlämmössäkin pärjää mainiosti, ei meidänkään harlekiineja erikseen paapota mitenkään vaan samalla perushoidolla ja samassa häkissä ovat kuin muutkin peipot.

      Lamppuja tuolla lintuhuoneessa kyllä on joka häkin päällä ja parhaissa kaksi (valoa harlekiini kyllä kaipaa paljon samoin kuin monet muutkin lemmikkilinnut) ja niiden takia päivällä voi välillä tulla aika kuumaakin, mutta yöllä taas voi olla aika viileää kun ikkuna on usein auki kesäaikaan jatkuvasti. Terveenä ovat harlekiinit olleet ja poikasiakin tehneet vaikka se puoli on kyllä toki vähän hankalampaa kuin vaikka seeprapeipolla.

      Katsopa perusharlekiinitietoutta täältä:
      http://www.papukaijayhdistys.fi/web/index.php?option=com_content&task=view&id=46

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      67
      2591
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1702
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1660
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1545
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1528
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1228
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1071
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1032
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      974
    Aihe