Harlekiinipeiposta

-peippo-

Miten vaikeaa on pitää harlekiinipeippoja? Kirjojen mukaan huonelämpötila pitäisi olla n. 25!! Vai ovatko linnut jo niin domestikoituneita ja tottuneita ihmisten hoidossa olleina, että voi pitää 20 asteisessa huoneessa?

1

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Olet ilmeisesti lukenut jotain vanhentunutta kirjaa?
      Toki harlekiinit ovat kotoisin Pohjois-Australiasta jossa tarkenee ja lämmintä sietävät, mutta kyllä terve lemmikkiharlekiini normaalihuoneenlämmössäkin pärjää mainiosti, ei meidänkään harlekiineja erikseen paapota mitenkään vaan samalla perushoidolla ja samassa häkissä ovat kuin muutkin peipot.

      Lamppuja tuolla lintuhuoneessa kyllä on joka häkin päällä ja parhaissa kaksi (valoa harlekiini kyllä kaipaa paljon samoin kuin monet muutkin lemmikkilinnut) ja niiden takia päivällä voi välillä tulla aika kuumaakin, mutta yöllä taas voi olla aika viileää kun ikkuna on usein auki kesäaikaan jatkuvasti. Terveenä ovat harlekiinit olleet ja poikasiakin tehneet vaikka se puoli on kyllä toki vähän hankalampaa kuin vaikka seeprapeipolla.

      Katsopa perusharlekiinitietoutta täältä:
      http://www.papukaijayhdistys.fi/web/index.php?option=com_content&task=view&id=46

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2270
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1307
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1246
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1171
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      894
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      779
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      731
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      582
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe