IPTV operaattori

olisi pop

Kävin reissulla Virossa. Siellä on IPTV paljon edellä Suomea. Eräässä vaatimattomassa yksityisasunnossa näkyi jonkin Elion operaattorin kautta lähes kaikki samat satelliittikanavat ja kuului radiokanavat joiden ainoa tapa täällä Suomessa olisi asentaa satelliittiantennin. Olisi hienoa jos täällä suomessakin olisi IPTV opraattoreita joiden laitteet vuokraamalla ja pientä maksua vastaan saisi nähtäville laajan satelliittitv tarjonnan ilman satelliittiantennia. Ei siis olisi enää murhetta esim. kerrostalo asujalle onko parveke oikeaan suuntaan jotta vastaanotto olisi mahdollinen. Vaan kanavat vastaanotettaisiin keskitetysti ja ne saisi nähtäville hankkimalla asiakaslaitteiston omaan kotiin.

Se olisi kuin kaapeli-tv mutta se ei vaatisi kaapeliliittymää vaan kanavat voisi tilata itselleen asuntokohtaisesti. Uskoisin, että tämä pärjäisi hyvin vaihtoehtoisena operaattorina vaikkapa talossa toimivan vaikkapa Welhon kaapelinrinnalla jonka tarjonta ei ole kansaenvälistä huippuluokkaa. Koska siitä puuttuu esim. Sat1,Pro7 sekä muita eurooppalaisia kanavia ja ainoa keino saada ne nyt olisi hankkia satelliittilaitteisto. Maxisat:in tarjonta ei ole tätä koska se on samoja kanavia etupäässä kuin kaapeleissa jo nyt on.

http://www.finnsat.fi/180.html
http://www.tv.elion.ee./pohipakett.php
http://www.tv.elion.ee./

2

873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomi
    • digi-ihmettelijä

      Kukahan oli tekemässä päätöstä digi-tv aikaan siirtymisestä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      159
      3465
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      61
      2725
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      33
      2110
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1687
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      78
      1554
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1544
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      368
      1472
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      97
      1215
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1125
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1106
    Aihe