auttakaa

miekkuli

hei! minulla on pieni kissanpentu ja toissapäivänä huomasin että se ontuu toista takajalkaansa. Luulin ensin että se on loukannut sen, mutta tänäänn se laahasi molempia takajalkojaan. kissa päästää asiansa normaalisti ja se syö ihan hyvin. Muuten se on normaali mutta sen jaloissa on jotain vikaa.
vien sen kyllä eläinlääkärille, mutta sinne on jonoa joten en pääse viemään sitä heti. Mutta onko jollekkin muun kissalle sattunut samanlainen ongelma? tiedättekö mistä olisi kyse?

4

744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eeka

      en varmaankaan osaa oikein auttaa,mutta kerron että meidän pennulla oli samanlainen tapaus.ontuminen oli etujalassa ja vain toista jalkaa ontui.meillä kissa oli pentuna aika villi ja hyppeli kovasti korkealtakin.en käyttänyt lääkärissä.laitoin kylmää käärettä ja mieheni hieroi jalkaa varovasti.uskoimme että oli "riekkunu" liikaa tai oli kasvukipuja.kissamme söi ihan normaalisti ja oli muutenkin ihan pirteä.ontuminen meni ohi parissa päivässä.toivottavasti pentusi jalat parenevat pikaisesti.

    • sinicat

      kissasi heti lääkäriin kun vain voit. Meidän pikku kissalla (löytöpentu)ensimmäisellä kerralla menivät molemmat takajalat niin etteivät ne kantaneet. Se ei syönyt, ei juonut kunnolla. Lääkäri sanoi sillä olevan anemian, ei osannut sanoa mistä se sitten taas johtui.
      Toisella kerralla tämä pieni tyttö alkoi ontua vasenta takajalkaansa. Tällä kertaa söi silti hyvin. Menimme lääkäriin. röntgen kuvia otettiin eikä missään ollut vikaa. Lääkäri oli ymmällään, antoi antibioottikuurin ja kipulääkettä. Pieni kisu ei kestänyt seuraavaa aamua pitemmälle vaan kuoli tuskaisena.
      Tämän kisun veli ontuu takajalkaansa myös ja on käyty lääkärissä. Kissalla on lonkkanivel pysyvästi pois paikaltaan ja muu ei auta ontumiseen kuin leikkaus. Syy lienee synnynnäinen tai on perintötekijöistä johtuva.
      Toivottavasti kissasi saa apua ja elää pitkän onnellisen elämän!!

    • kissakissa

      Ainakin kalkin puutos kissanpennuilla aiheuttaa paperiluusyndroomaa, joka ilmenee aluksi just ontumisena ja jalkojen pettämisenä.

      Tossa nopeesti jotain infoa aiheesta:

      "Sekundaarinen eli toissijainen lisäkilpirauhasen ylitoiminta sekundaarinen hyperparatyreoosi syntyy liiallisesta punaisella lihalla syöttämisestä, yksipuolisesta ruokavaliosta. Se on etenkin pentujen tauti, jossa fosforin ja kalkin tasapaino järkkyy.

      Tautia kutsutaan myös paperiluusairaudeksi (paper bone disease). Siinä oireita ovat murtumat, luustoliitoksen paksuuntuminen, liikehäiriöt, liikuntahaluttomuus, kipu, yläleuan turpoaminen, raajojen ja selän vääristyminen sekä irtoavat hampaat. Tauti ilmenee yleensä 10 - 16-viikkoisilla pennuilla, kun emo on täysin lakannut imettämästä. Luustomuutokset voivat olla kohtalokkaita: lantioluuston kapeutuminen häiritsee niin ulostamista (aiheuttaa ummetusta) kuin naaraspuolisilla synnyttämistä. Vaurioita on vaikea korjata."

      • minä taas

        kiitos tuosta tiedosta, en ollut ikinä edes kuullut taudista, mutta käyn heti tänään hakemassa apteekista kalkkitabletteja pennulle. Ihmettilinkin miksi se aina alkoi nuolemaan kalkkitiilejä ja kaikkea missä oli kalkkia.
        kiitos tuhannesti!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      30
      2861
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2651
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      28
      2365
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1904
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1493
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1183
    9. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1015
    10. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      29
      989
    Aihe