Apua kovalevyn asetuksiin Bios:issa

Hei!

Minulla on vanha kone, jonka ajattelin laittaa vielä kuntoon ja toimivaksi. Ainut asia on, että Bios tuntemus minulla on hyvin heikko.

Koneeni ilmoittaa, että ikäänkuin minulla ei olisi kovalevyä lainkaan. Se johtuu siitä, että Bios asetuksissa kohta "Standard Cmos Setup" -mättää pahasti. Millaiset asetukset sinne pitää laittaa, niitä on jotain sählätty ja poistettu yms. Jos laitan pelkät kohdat "auto" jokaiseen, niin ei pelaa. Onko kenelläkään tietämystä? Eli kohtiin Primary Master/Slave Secondary Master/Slave, mitä arvoja annan jotta saan kovalevyn ikäänkuin olemassaolevaksi?

Olen kiitollinen selvistä vastauksista.

Terveisin, Mika
71278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

no ainakin näin äkkiä voisin neuvoa...-eli jos biossi ei tunnista levyä "auto" -asetuksella, niin täytyy olla aika vanha kone sinulla...eli se ei tunnista joko yli 20 gigasia levyjä/ehkä vähän pienempiäkin, mut kokeile päivittää joko bios(omalla vastuullasi!) -taikka sitten kokeile laittaa käsin sylinterit/muut systeemit jotka löytyvät kovalevystä itsestään "pitäisi ainakin löytyä" (tarrassa)

Äänestä

onhan kuitenkin kaikki jumpperit/kaapelit tarkastettu onko oikein?

Äänestä

niin ja biossista täytyy myös laittaa kovalevyn ide väylä päälle...eli ide0 tai ide1..
siis tarkoitan sitä että biossista on epähuomiossa saattanut joku ottaa pois päältä.

Äänestä

Löytyykö bios:ta vaihtoehto IDE HDD AUTO DETECTION? jos löytyy, käytä sitä.

Vaikka laittaisit Standard Cmos setup-asetuksissa "auto", se ei määrittele kiintolevyn tietoja automaattisesti (koko/sektorit ym.) vaan tyypin jota kiintolevy on esim. LBA jne. (voin olla väärässäkin tuon "auto" asetuksen suhteen).

Jokatapauksessa, jos ei löydy vaihtoehtoa: IDE HDD AUTO DETECTION, katso kiintolevystä tiedot kuten tuo fixer ilmoitti ja laita ne manuaalisesti.

Äänestä
  • määrittää myös levyn muutkin arvot kuin vaan ton LBA/Normal jne. Mut todennäköisimmin kysyjän koneen bios ei vaan tue sitä levyä mitä hän koittaa asentaa. Eli käsittääkseni jos koneen bios ei automaattisesti tunnista 20 tai suurempaa niin se bios tuskin sitä levyä tukee muutenkaan eli että sitä tuskin voinee edes käyttää tai ainakin menee suurin osa levyn kapasiteetista hukkaan. Kannattaa ensin kokeilla pienemmällä levyllä tuota autodetect-juttua että toimiiko yleensä ollenkaan.

    Äänestä

  • kyllä kirjoitti:

    määrittää myös levyn muutkin arvot kuin vaan ton LBA/Normal jne. Mut todennäköisimmin kysyjän koneen bios ei vaan tue sitä levyä mitä hän koittaa asentaa. Eli käsittääkseni jos koneen bios ei automaattisesti tunnista 20 tai suurempaa niin se bios tuskin sitä levyä tukee muutenkaan eli että sitä tuskin voinee edes käyttää tai ainakin menee suurin osa levyn kapasiteetista hukkaan. Kannattaa ensin kokeilla pienemmällä levyllä tuota autodetect-juttua että toimiiko yleensä ollenkaan.

    kiitos että korjasit virheet, kukaan ei ole täydellinen.

    Äänestä

Jos siellä on BIOS:a säädetty hyvin monelle mallille, niin kannattaa varmaan aluksi palauttaa alkuperäiset asetukset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mika kirjoitti:

Hei!

Minulla on vanha kone, jonka ajattelin laittaa vielä kuntoon ja toimivaksi. Ainut asia on, että Bios tuntemus minulla on hyvin heikko.

Koneeni ilmoittaa, että ikäänkuin minulla ei olisi kovalevyä lainkaan. Se johtuu siitä, että Bios asetuksissa kohta "Standard Cmos Setup" -mättää pahasti. Millaiset asetukset sinne pitää laittaa, niitä on jotain sählätty ja poistettu yms. Jos laitan pelkät kohdat "auto" jokaiseen, niin ei pelaa. Onko kenelläkään tietämystä? Eli kohtiin Primary Master/Slave Secondary Master/Slave, mitä arvoja annan jotta saan kovalevyn ikäänkuin olemassaolevaksi?

Olen kiitollinen selvistä vastauksista.

Terveisin, Mika

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu