Sunwind/Helmsman 30-31

ostoaikeita

Hyviä/huonoja puolia? Vastaavia perhepursia, ei siis raasereita, pitää olla seisomakorkeus sisällä?

10

3846

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmeessä

      Bavaria.
      On seisomakorkeus, ei homehdu, mukavuuksia....
      Jos nyt tuollaista vanhaa lahoa homeskandia katselee niin eikös se ole sitten ihan sama kumman ostat.
      Yhtä lailla se purjehdusharrastus loppuu lyhyeen kun saa yhtenään olla korjaamassa ja ruuvaamassa.
      Bavaria Vision, ja johan on kivaa harrastaa purjehdusta.

      • VALIKOIMA

        Muita homescandeja.
        - SWAN
        - BALTIC
        - NAJAD
        - HALLBERG RASSY
        - NAUTICAT
        TÄSTÄ VALIKOIMASTA LÖYTYY JOKA TARPEESEEN!
        PS. Rauhoitu IDIOOTTI ja anna asiallinen vastaus,
        jos sitä kysytään JA jos siihen kykenet!


      • noita...
        VALIKOIMA kirjoitti:

        Muita homescandeja.
        - SWAN
        - BALTIC
        - NAJAD
        - HALLBERG RASSY
        - NAUTICAT
        TÄSTÄ VALIKOIMASTA LÖYTYY JOKA TARPEESEEN!
        PS. Rauhoitu IDIOOTTI ja anna asiallinen vastaus,
        jos sitä kysytään JA jos siihen kykenet!

        mutta tarkoitus olisi hommata sellainen 25000-35000e maksava pursi


    • Minulla on ollut Sunwind 311 vuodesta 2001 lähtien. Veneen parhaat ominaisuudet ovat ilman muuta hyvä asuttavuus ja säilytystilat. Korkeutta riittää sisällä ja makuupaikat on kuudelle. WC on myös fiksussa paikassa eli keskellä venettä (ei SW 31:ssä). Se on tosin hieman pieni mutta kuitenkin käyttökelpoinen. Veneen kapeudesta johtuen (n. 290 cm) ja kyljen säilytystilojen takia salongin punkat ovat hieman kapeita.
      Purjehdusominaisuudet ovat kohtuulliset ja ulkonäkö on tietenkin makuasia. Veneen kölirakenne vaikuttaa vankalta johtuen syvän pilssin törmäysvoimia tasoittavsta vaikutuksesta.
      Kannattaa käydä katsomassa, jos löydät myynnissä olevan.

      • santtu

        Voin suositella 311 5 henkinen perhe matkustelee mukavasti eikä jää jalkoihin.
        Hinta on vain siinä 45000


    • Perhepurjehtija

      Miten olisi sellainen?
      Itselläni on ja olen erittäin tyytyväinen.

      • löydy

        Eipä löydä kuukle tietoa siitä. Löytyiskö sulta?


      • seavindy
        löydy kirjoitti:

        Eipä löydä kuukle tietoa siitä. Löytyiskö sulta?

        eivind stillin suunnittelema tukeva matkavene. Lys 1.11, painoa n. 4500 kg, pit. 9,75, lev. 3,20. Hyvät sisätilat, reilu "takahytti", yms. Vankkaa tekoa ja ei tarvitse miettiä reivikynnyksiä, tms, sen kun purjehtii. Kovalla tuulella kallistuu aluksi, mutta sen jälkeen on aika siitkeä kallistelemaan lisää, joten tuolla 10-12 ms tuulessa vielä mainiosti menee esim. isolla fokalla tai reivatulla rullagenoalla. Matkavauhti 6-7 solmua 5 m/s... -tuulessa.
        mutta näitä on harvoin myynnissä, koska tuntuvat pysyvän rakennuttajasuvuissa, niitä on jonkin arvion mukaan tehty 16 kpl 80-luvun puolivälissä. Osta jos osuu kohdalle, hintapyynnöt olleet n. 43-47t euron kieppeillä. nyt ei kyllä myynnissä ainuttakaan. Meillä kyseinen vene ja uskallan suositella!


    • ---------------------------...

      yhden kesän nyt harjoitelleena Helmsmanilla, voin suositella lämpimästi. Toki veneet ovat ýksilöitä, osa rakennettu veistämöllä ja osa tehty itse. Lay out kuitenkin usein täysin sama. Kansijärjestyksessä sekä heloituksessa eroja. Perusrakenne tuntuu toimivan kovassakin kelissä erittäin hyvin.

      Asuttavuutta ainakin kolmelle hengelle kuukauden reissussa oli oikein hyvin. Itselläni seisomakorkeus vielä keulaluukun kohdalla.

      Keulakajuutassa nukkuu kaksi aikuista ja pieni lapsi. Pistopunkassa kaksi aikuista huonosti. Salongin sohvat leveät ja täysimittaiset.

      Pentterivarustus myös hieman erilainen eri veneissä. Ruokatavaroille voisi olla pentterissä ehkä enemmän tilaa, nyt osa kamoista piti säilöä penkkien alla (säilykkeet yms).
      Säilytystilaa on riittävästi sekä sisällä että ulkona. Istuinlaatikossa tilaa isollekin porukalle ja kannella helppo lapsenkin liikkua.

      Takiloita myös hieman erilaisia vrt saalinkien määrä, barduunat yms.

      Kunto todella vaihtelee suuresti ja myös hintapyynnöt (kevät 07) 22-43k€. Miten sitten syksy, vaikea sanoa.

      Purjehdus on leppoisaa ja ainakin oma veneeni kantaa reivaamattaa tuonne 11 m/s asti hienosti.

      Suosittelen lämpimästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      709
      1733
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      272
      898
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      857
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      108
      661
    5. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      32
      581
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      557
    7. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      540
    8. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      61
      539
    9. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      42
      522
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      520
    Aihe