Tauluteevee ja katseluetäisyys

Lehva friikki

Katselu etäisyys on sama kuin ruudun leveys.
Ainakin sen olen todennut itse aika hyväksi.
Myös monet leffa friikit ovat samaa mieltä.

Monet hölmöt käsittää kuvan "koon" jotenkin olennaisena. Oma näkemykseni että kyse on lähinnä peitosta, eikä koosta. Katselu etäisyys on suhteutettava näytön kokoon. Ja miten niin leffassa on muka isompi kuva kuin 22" näytössä? Ei pidä paikkaansa.

IMAX leffoissa suositaan jopa sellaista kuvakokoa, että se on täydet 180 astetta. Nuo näyttääkin tosi hauskalta jos niitä katsoo tavallisesta televisiosta. Kun monet kohtaukset on kuvattu sellaisella laajakulmalinssillä että se täyttää tuon 180 asteen ehdon.

Aivan kuten ihminen näkee siis normaalisti. Jos levität kädet suoraan sivuille, näet todennäköisesti kummankin käden, ellei näkökenttäsi ole kaventunut.

Toinen helppo testi on laittaa ruudun joka toinen pikseli mustaksi ja joka toinen valkoiseksi. Jos et eroita jokaista pikseliä, katsot turhan kaukaan ja kuvanlaatu kärsii silmiesi vuoksi.

Myöskään koko ja resoluutio eivät ole sitten synonyymejä. Varsinkin tähän törmää välillä näyttöjä hankiessa.

PSP:n näyttö on myös hyvä, se on pieni ja korkearesoluutioinen näyttö. Sitä on hyvä katsoa juuri sen 40-60 sentin päästä.

Tietysti myös lähdemateriaali vaikuttaa asiaan. DigiTV:n kuva on niin kirotun huono. Mutta pääasiassa tuleekin katsottua kaikki matsku blu-ray levyiltä, jolloin katselu etäisyydenkin kuuluu luonnollisesti olla 1/4 digitv roskaan verrattuna.

4

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on 32" 2metrin päässä ja 37" olis aika optimi tolle matkalle mutta kyllä tuolla pärjää :D

      • cnyyvannzn

        eikös sohvan siirtäminen lähemmäksi tule halvemmaksi kuin isomman telkan hankkiminen?

        mulla on 32" ruutuun matkaa jotain vajaa pari metriä. se mitoitettiin niin että tohon sopii sohva ja tolta etäisyydeltä näkee tekstit ilman laseja :)


      • Toinen ääripää
        cnyyvannzn kirjoitti:

        eikös sohvan siirtäminen lähemmäksi tule halvemmaksi kuin isomman telkan hankkiminen?

        mulla on 32" ruutuun matkaa jotain vajaa pari metriä. se mitoitettiin niin että tohon sopii sohva ja tolta etäisyydeltä näkee tekstit ilman laseja :)

        Aivan, tuo tekstien näkeminen on se toinen ääripää. Se riippuu myös minkä kokoista tekstiä näytöllä esitetään. 1920x1200 tilassa kun katsoo esim 8 cpi tekstiä, vaikka 32" näytältä, niin voipi tuottaa kovin kaukaa tuskaa... Ilman laseja... Eli kiikareita. ;)

        Jos katseluetäisyys on tärkeä, niin sitten menee melko helposti tykin puolelle. Sillä sa sopivan peiton vähän pidemmälläkin matkalla. Kun taas littutöllöä mielestäni tulee katsoa aika läheltä, ettei yksityiskohdat jää näkymättömiin.


    • ....

      Minulla ei ole huono näkö. Katselen tällä hetkellä 21'' CRT telkkari 3 metrin päästä.

      Vaihdan sen kohtapuolin 32'' litteään LCD telkkariin ja silti etäisyys tulee pysymään samana 3 metrinä.

      Katseluetäisyys on yksilöllistä eikä sitä pidä yleistää. 32'' ja 37'' tuuman kuvaa voi mielestäni hyvin katsella 2-3 metrin etäisyydeltä jos on normaali näkö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      837
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe