Mulla on kytkettynä Sonyn str-dg500 vahvistimeen kaksi subbaria siten, että vahvistimesta menee rca-kaapeli toiselle Simex subbarille ja tämän ulostulosta toisen subbarin sisäänmenoon.
Ennen molemmat toimi hyvin, mutta nyt
kummastakaan subbarista ei kuitenkaan kuulu mitään. Mikä voisi olla vikana? Olen kokeillut vaihtaa kajarit toiseen vahvistimeen(missä myös toimivat ennen), mutta pimeenä pysyttelivät edelleen.
Myös vahvistimen valikosta oon tarkistanut että kaikki kajarit ovat päällä ja äänenvoimakkuutta on tarpeeksi.
Vaikuttaisi siltä, että vika olis subbareissa, mutta aika outoa olis, että molemmat subbarit olisivat menneet rikki?
Subwoofer ei toimi..
Konstit vähissä
2
978
Vastaukset
- uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
vahvistimen sulake?
- tregedian
eli tarkasta kaikki sulakkeet, liitännät sun muut oleelliset asiat, vaikka kahteen kolmeen kertaan. joskus vika löytyy yllättävän ilmeisestä paikasta mut kun ei tuu katottuu vaan tarpeeks tarkasti. jos kaikki näyttää kuitenkin olevan ok, ni viiminen keino on tarkastaa volttimittarilla subbarien kelat. ylikuorma tai ikä on voinu tehdä tehtävänsä eli polttanut tai katkaissut kelan johdotuksen eikä sellasta vikaa näe päällepäin. myös liian iso pääsulake rikkoo järjestelmän ennen pitkää. uus akkukin voi korjata ongelman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624341Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653538Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591861Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251734Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991457Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18896Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115862