Minkälaisia kokemuksia on v-paineenhoidosta akupunktiolla? Onko tullut kokeiltua ja miten kauan kuuri on kestänyt? Liikun säännöllisesti ja syön kohtuudella(lisäkiloja on kyllä 5-7kg), ja vietän muutenkin kaikin puolin säännöllistä ja tervettä elämää. Stressi vaivaa kyllä.... ja sillä takuulla vaikutusta verenpaineeseen. Myös sukurasitus on äidin puolelta. Ajatuksia?
Koholla oleva verenpaine
5
3883
Vastaukset
- yksivaan
Tämä ei liity mitenkään akupunktioon mutta syötkö paljon leipää tai ylipäätänsä hiilareita ?
Näiden vähentäminen saattaa myös auttaa verenpaineeseen.- tietoinen hiilareista...
Aamupalalla menee 100% ruisleipaa pari palaa, muuten en syö leipää. Perunaa en myöskään syö, muuten kuin kesällä pari-kolme annosta uusia perunoita :). Valkoista pastaa en juurikaan syö enkä myös valkoista riisiä, muuten kuin poikkeustapauksissa eli jos tarjotaan. Epäsäännöllisesti voin keittää joskus täysjyväriisiä, mutta säännölliseen viikkoruokailuun riisi ei kuulu. Nopeiden hiilihydraattien jättäminen on ollut tietoinen valinta painonhallinnan vuoksi. Syön kyllä kasviksista saatuja hiilareita.
- Pii
Kohonnut verenpaine ei ole sinänsä tauti, se on oire jostain syystä. Ja se syy olisi löydettävä, mutta lääkärit eivät viitsi tai halua aina paneutua asiaan. Kalliiksi tutkimukset tulevat ja kun kerran on olemassa lääkkeitä verenpaineen hoitoon, niin siitä vaan pillereitä kokeilemaan, josko löytyisi sopiva valmiste. Siinä joskus meinaa potilaalla usko loppua asiaan. Sydän- ja verisuonitaudeista on kysymys kohonneessa verenpaineesa, syy voi esim. olla korkea huonon kolesterolipitoisuus, kuten itselläni oli. Verenpainetauti oli ensin ns. alapaine koholla, sitten nousivat yläpainearvotkin.
Arvot toki heittelivät milloin mitenkin. Muutaman kerran jouduin turvautumaan päivystyskäynteihin sairaalaan, kun arvot pomppasivat pilviin ja olo oli tosi kurja. Itse en keksinyt syytä moiseen, eikä muuten lääkäritkään.
Välillä on ollut myös liian alhaiset paineet, eli heittelyä suuntaan ja toiseen.
Itselläni ovat esim. uniapnea ja keuhkovaivat myös syitä kohottamaan verenpainetta. Keuhkolääkäri määräsi lievän keuhkovaivohini sopivan verenpainelääkkeen.
Meni vielä parisen vuotta, kunnes työterveysläkäri huomasi kohonneen ns. huonon kolesteroliarvon. Sain sopivan kolesterolilääkkeen, ja nyt ovat paineet olleet aika hyvin kurissa, kolesteroliarvotkin ovat hyvät. Olen myös käyttänyt omega-3 valmisteita omasta aloitteestani, kertonut hoitaville lääkäreille valmisteiden käytön.
Vuosiahan sitä joutui tosiaan kärsimään vaivoistansa, joiden oire oli kohonnut verenpaine ja olemaan vaan seurannassa, kun lääkärit vaihtuvat terveyskeskuksisa, eikä kukaan halunnut ottaa kantaa, vaan jatkettiin aina vaan seurantaa. Enkä tosiaan tiedä, enkä tule koskaan tietämäänkään, mitä tästä on seurannut, kun elimistö on saanut olla aika kovilla niinä vuosina. Patologi ehkä voi sitten kertoa lapsilleni tosiasiat.- Ota yhteyttä
ammattitaitoiseen hoitajaan ja kysy tarkemmin. Joka tapauksessa, akupunktiolla voidaan hoitaa myös verenpainetta, kuten melkein mitä tahansa muutakin ongelmaa.
- uyli
Ota yhteyttä kirjoitti:
ammattitaitoiseen hoitajaan ja kysy tarkemmin. Joka tapauksessa, akupunktiolla voidaan hoitaa myös verenpainetta, kuten melkein mitä tahansa muutakin ongelmaa.
Womit soll man den Blutdruck senken?
http://www.cardiovasc.de/hefte/2004/04/48.php3
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1516827MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635963Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884559NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074519Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1624310Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941690- 4021596
- 821399
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311377Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411161