Mietin vain

Tuli mieleen että kun haluaisin sitä niin kovin hyvää acana kuivaruokaa kissoilleni ostaa, mutta se on ihan oikeasti liian kallista,niin että eikö sitä voi syöttää ns normaaleja kuivaraksuja jos kissa saa kutenkin säännöllisesti raakaa lihaa, sydäntä ja kanaa ja kerran viikossa kalaa? Eihän niitä naksuja silloin pitäisi niin jalustalle nostaa,vai mitä tuumaatte? Kyllä yritän aina marketissa etsiä sen hyllyn liha pitoisimman ruuan,mutta eläinkauppojen ym ruuat aivan liian kalliita. Pitäähän minunkin syödä.
6381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No, acana maksaa 6 euroa kilo 3 kilon pussissa, taitaa nuo kaupan kissan vehnämurotkin maksaa 2 euroa kilo parin kilon pusseissa. Ja acanan kulutus on pienempi kuin kaupan höttöjen. Ei sen niin suurta lisää kuukaudessa luulisi tekevän, itselläni pari kissaa vetelee 3 kiloa acanaa noin puolessatoista kuukaudessa, n 100 grammaa märkäruokaa 100-150 grammaa lihaa (yhteensä) päivässä. Hieman laiskoja ovat liikkumaan, tosin. Aktiivisemmat syö varmaan enemmän.

Äänestä
  • Acana säkki maksaa 60euroa..

    Äänestä

  • ööööööööö................ kirjoitti:

    Acana säkki maksaa 60euroa..

    Mistähän acanan suursäkistä puhut, kerrohan?

    Minä puhuin niistä. mitä olen suomessa nähnyt. 3 kilon pussi 16 (muistin light:in hinnan 18, sitä kun viimeksi ostanut) euroa ja 8 kilon pussi 33 euroa, eli hieman yli 4 euroa kilo isossa pussissa.

    Äänestä


Tarkennettuna Acanan kilohinta 3 kilon säkissä on alle 6 euroa ja 8 kilon säkissä vain 4,12 e.. Jos etsit marketissa sen lihapitoisimman ruuan, taitaa tulla jo pelkkä kilohinta kalliimmaksi.

Lisäksy kun huomioi, että kissan tarvitsee syödä lihaa vain murto osa siitä mitä vehnää ja kuinka paljon saattaa säästää eläinlääkäri ja erikoisruokavalio laskuissa, niin aika halpaa verrattain ainakin..

Isokin säkki säilyy yhdelläkin kissalla hyvin, kunhan säilyttää oikein. Ota isosta säkistä vähän kerrallaan johonkin pienempään astiaan ja pidä säkki kuivassa paikassa hyvin suljettuna.

Jos raksuja yhtään syöttää, kannattaa laatuun panostaa, vaikka ruokavalio olisikin monipuolinen. Vai annatko vain kerran viikossa annoksen maistiaisiksi..?

Äänestä
  • Paljon mainostettu perfect Fit, 750 gramman pussissa, yli 9 euroa kilo, siinä kilohinta kohdallaan! Mutta ne kaupanruoat on hyviä ja halpoja :-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helou :) kirjoitti:

Tuli mieleen että kun haluaisin sitä niin kovin hyvää acana kuivaruokaa kissoilleni ostaa, mutta se on ihan oikeasti liian kallista,niin että eikö sitä voi syöttää ns normaaleja kuivaraksuja jos kissa saa kutenkin säännöllisesti raakaa lihaa, sydäntä ja kanaa ja kerran viikossa kalaa? Eihän niitä naksuja silloin pitäisi niin jalustalle nostaa,vai mitä tuumaatte? Kyllä yritän aina marketissa etsiä sen hyllyn liha pitoisimman ruuan,mutta eläinkauppojen ym ruuat aivan liian kalliita. Pitäähän minunkin syödä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu