Jouko Turkka dokumentista

naurettavaa!

Katsoin tuon dokumentin Turkasta joka tuli yleltä eikä voi muuta sanoa kuin että kyllä oli typerää meininkiä!

Tuollaista hölmöilyäkö siellä teatterikorkeakoulussa oikein opetetaan? Aivan naurettavaa apinointia oli! Ei ihme ettei suomalaisista näytteilijöistä ole mihinkään.

"Anna mulle rakkautta", my ass...

4

847

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kediosis

      Jouko Turkan aikana Teatterikoulusta valmistui kokonainen sukupolvi osaavia ja omaleimaisia taiteilijoita. Sari Mällinen, Jari Halonen, Pekka Valkeejärvi, Kari Hietalahti, Kai Lehtinen ja Martti Suosalo nyt esimerkiksi ovat erittäin arvostettuja ja ansioituneita niin teatterin kuin elokuvankin saralla.

      Ja mikähän se on sitten se oikea tapa opettaa näyttelemistä, oi sinä suuri ja viisas? Ei tuossa dokumentissakaan varmaan esitelty kuin murto-osa kaikesta opetuksesta.

    • merkki&raha

      ...täysin väärässä. Jouko Turkka tullaan muistamaan loistavana ohjaajana ja yhteiskuntakriitikkona vielä vuosikymmenten kuluttua, oletko muuten lukenut hänen kirjojaan? Miten sinun mielestäsi pitäsi opettaa näyttelijöitä?

      • meni hiukan

        överiksi, mutta olen alkanut ymmärtää Turkkaa...

        miten voi näytellä, ellei ole oikeesti kokenut näyttelemiään tunteita. Aika julmaa, mutta jossain määrin varmaan totta.

        Ei nyt silti ihan tolleen hulluuden tasolle pidä viedä, vieskellä nyt yleisöön vaikka p-kaa, mutta.


    • annan

      annan

      heti kun joku pyytää; jospa ohjaajat opettaisi Suomen kansan puhumaan...

      mutta kun teatteria pidetään vain herrainherkkuna, ja kansa sen kun kuuntelee iskelmää, voisiko köyhempää olla - miksei kansalle leipää ja teatteria---

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      140
      1041
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      1007
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      765
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      213
      748
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      62
      688
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      686
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      676
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      612
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      578
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      58
      525
    Aihe