Paljon on liksa porteilla työskentelevillä? Entäs tsekkarilla? Kuka tienaa kentällä parhaiten ja minkälaisissa hommissa? Haluisin töihin lentokentälle. Entäs mitä tienaa joku pomon julli? Kenttäpäällikkö tai muu vastaava?
Paljon tienaa
kenttähommissa?
216099
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
ettei se kovin hyvin palkattua hommaa ole, ei vaadi aivoja yhtään ja tyypit ovat todella nuivia yleensä.
Ei todellakaan mikään unelma-ammatti. Ehkä yhden kesän sitä voisi tehdä, mutta ei tosiaankaan mikään eläkevirka.
Koska noin kattavasti osasit perustella vastauksesi, niin tiedät epäilemättä mistä puhut. Sovit ainakin itse kertomiisi kriteereihin, joten tervetuloa vaan töihin! Se on tietysti suhteellista mikä on hyvä liksa, viime vuonna tienasin ilman ylitöitä 38 000€.
Se on tietysti suhteellista mikä on hyvä liksa, viime vuonna tienasin ilman ylitöitä 38 000€.
------------------------------------------------
et tienannut tuota,
edellä kuvatuissa hommissa.
jos sait, on tullut jokin laskuvirhe.
ei nykypäivänä hommia ole enää eroteltu noin. Sama virkailija saattaa istua aamun pahimman ruuhkan chekkauskessa ja kun massat siirtyvät porttialueelle, virkailija siirtyy portille töihin. Mutta ei siitä kyllä kovin kummoista palkaa saa, kivan virka-asun vaan käyttöönsä :)
1600 eur brutto kk:ssa.
Käteen jää kuussa keskimäärin muutama sata euroa enemmän kuin tuo 1600, niin ja olen mm.portilla töissä.
Kyllä se enemmän kun 1600 on :) Riippuu firmasta :) Minä ainakin vihdyn tosi hyvin!
Suhteessa täällä kentällä tienaa aika hyvin. Laukun käsittelijänä tienaa, tosin vuosien jälkeen ja ylitöineen, helposti lähelle 40000€/v.Portilla jac/i:ssäkin samoille summille.
ja n. 30.000e/v.
Kyllä jotain pitäisi tehdä, jos lentokenttätyöntekijä tienaa enemmän kuin oikeasti arvokasta työtä tekevä sairaanhoitaja.
...mutta se tuskin kuitenkaan on lentokenttävirkailijan vika. Aika moni muukin tienaa enemmän kuin sairaanhoitaja. Tai lentokenttävirkailija. Eiköhän sairaanhoitajalle pitäisi maksaa enemmän eikä niille muille vähemmän, ovat kuitenkin ammattinsa itse valinneet ja tehneet työnantajansa kanssa sopimuksen siitä mitä töitä tehdään ja mitä niistä maksetaan.
ihmishengistäkin ja juuri niistä. On huonoja kokemuksia maailmalta, kun asiat menee lentokentillä pieleen. Pieni sivuhuomautus. Ja otetaan huomioon, että aika kalliita vekottimia ne lenskarit on, ettei kärsi juuri töppäillä kenttäejoneuvojen kanssa. Ja vielä: kun jokin menee pieleen, on virkailija tosi kovassa paineessa, 50 ihmistä naama punaisena luulee, että kaikki on sen yhden käsissä ja järjestettävissä.
maksetaan pienempää palkkaa niin se ei nosta sairaanhoitajan palkkaa yhtään.
Ihme idiootteja täällä.
Mieti vähän aikaa itseksesi mistä ne rahat julkisen sektorin palkansaajille tulee................??????
Mielestäsi ilmeisesti siitä että joku saa vähemmän palkkaa (maksaa vähemmän veroja)...
AAARRGHHH! Valtio opettaa ihmiset pakolla lukemaan ja kirjoittamaan mutta mistä tulis ymmärrystä ?
Itse tienaan check-in:ssä 3850 e plus työsuhdeauto. Palkassa mukana vuorotyölisät.
kuka on työnantaja?
miten auto liittyy,
saatko sen palkan lisäksi,
vai vähennetäänkö sitä jotain palkasta.
mikä merkki ja vuosimalli
Autosta pitää maksaa luonnollisesti veroa, mutta vastaava summa lisätään palkkaan.
"mikä merkki ja vuosimalli"
En ymmärrä mitä väliä tällä on, mutta Audi ja viimevuoden mallia, sininen, 3 ovea, kulkee bensalla, vaaleat penkit. Mitä muuta siitä haluat tietää?
kukaan ei tienaa millään lentoyhtilllä check-inn'ssä yli 3000 € kuussa. Ja työsuhde auto?! Anna mun jo nauraa "LOL". Mutta hei, dream on. Edes lennonjohtajilla ei ole työsuhdeautoa, mutta toki sellainen annetaan vaativaa "käytävä vai ikkunapaikka"-työtä tekevälle. Ja sitten ihmetellään mihin nykyteinien suhteelisuudentaju on kadonnut.
Ilmailualan työehtosopimus:www.iau.fi
Pitää olla muu motiivi kuin palkka, ainakin johdon mielestä.
mutta ennemmin töissä lentokentällä kuin rautatieasemalla. palkasta viis.