olen 18-vuotias nainen. jos nyt käy niin että tulen raskaaksi lähi päivinä niin annan lapseni adoptoitavaksi. mieheni on samaa mieltä. molemmilla on koulut kesken ja muutenkin ollaan niin lapsia vielä. ei me osattaisiin pitää lapsesta huolta ! ei osattu pitää edes koirasta ! huh. joten. miten tämä adoptio tapahtuu ? tai siis..niin no kyllä joku ymmärtää. täytetään jotain papereita ? heti kun lapsi on syntynyt niin se viedään pois ? ei me nyt aleta mitään lasta tekemään mutta jos nyt tapahtuu vahinko. eikä esim. aborttia voi tehdä enään.. (mulle on tehty 1 jo) kiitos, odotan asiallisia vastauksia.
Luovun lapsestani
9
2083
Vastaukset
- Ehkäisy kunniaan!
Et ole raskaana mutta jos lähipäivinä tulet, mitä tarkoittaa?
Ehkäisy olisi hyvä olla kunnossa!
Lääkkeellinen keskeytys voisi olla parempi vaihtoeto, ei kohdistu niin suurta rasitusta kohtuun jne. jne. - biologisille
vanhemmille annetaan sosiaalihoitajan toimesta adoptioneuvontaa. Ts. kerrotaan erilaisista vaihtoehdoista, siitä millaisia vaikutuksia adoptiolla on esim. juridisesti, yms. Adoptioneuvonnan tarkoituksena on myös varmistua siitä, että biologiset vanhemmat ovat varmoja päätöksestään ja tietävät mitä ovat tekemässä. Lapsen syntymisen jälkeen hänet sijoitetaan joko lastenkotiin tai sijaisperheeseen vanhempien lakisääteisen harkinta-ajan vuoksi. Halutessaan biologiset vanhemmat voivat myös itse pitää lapsensa harkitessaan adoptioon antamista, mutta moni kokee tämän vaihtoehdon ylistepääsemättömän vaikeaksi. Lain mukaan adoptiopapereita ei voi allekirjoittaa ennen kuin minimissään 8 viikon kuluttua synnytyksestä. Vanhempien allekirjoitettua paperit lapselle valitaan sosiaalihoitajien kokouksessa sopivat adoptiovanhemmat halukkaiden joukosta. Adoptiovanhemmille ilmoitetaan lapsesta ja lapsi muutta adoptiovanhempiensa kotiin. Tämän jälkeen adoptio vahvistetaan käräjäoikeudessa, minkä jälkeen se on peruuttamaton.
- hgfds
näitä idioottiviestejä pääsee aina tänne
- Vapaa.
Me ihmiset vain satumme olemaan sellaisia, että meillä jokaisella on oma mielipide asioista.
Meillä on oma, yksittäinen "sielunelämä", ja kyllä se koskee myös adoptioasioita, vaikka tällä palstalla sitä kovasti yritetäänkin lyödä lättänäksi.
Onko se pelan harjoittama "adoptioneuvonta" mennyt niin hyvin perille, ettei toisella aikuisellakaan saisi olla omaa mielipidettä?
Ei "adopiovanhemmat" voi haalia oman ajatusmallinsa alle koko maailmaa. - Haluais onnistua
Vapaa. kirjoitti:
Me ihmiset vain satumme olemaan sellaisia, että meillä jokaisella on oma mielipide asioista.
Meillä on oma, yksittäinen "sielunelämä", ja kyllä se koskee myös adoptioasioita, vaikka tällä palstalla sitä kovasti yritetäänkin lyödä lättänäksi.
Onko se pelan harjoittama "adoptioneuvonta" mennyt niin hyvin perille, ettei toisella aikuisellakaan saisi olla omaa mielipidettä?
Ei "adopiovanhemmat" voi haalia oman ajatusmallinsa alle koko maailmaa.... tuollaiset keskenkasvuiset, jotka vain leikkivät toisten elämällä. Vauva sinne, toinen tänne, who cares, kunhan meillä on hetken hauskaa.
Sitten toiset yrittävät vuositolkulla lasta, jota ei kuulu.
Kyllä, olen katkera.
Tuollaiset pitäisi steriloida.
- tähän ongelmaan
ja kannattaisi miettiä miksi kirjoitat tänne tällaista? Onko joku provo? ei lapsi ole mikään koiranpentu. Kirjoitat asiasta, josta et ymmärrä mitään, vaikka olet jo 18-vuotias... Mutta elämä opettaa, toivon mukaan.
- adoptioon
annettavaksi synnyttää. Huolehtikaa ehkäisystä, niin vahinkoja ei tule -tai menkää naimisiin, niin voitte rauhassa saada lapsia! Jokainen täysijärkinen ihminen, nuorikin, kyllä oppii hoitamaan omat lapsensa.
- Hullullle
Pidä housut päälläsi.
Jos et suostu ehkäisyä käyttämään ja et halua lasta niin pysy poissa miesten sängyistä.
Mummon neuvo - pysy poissa pippelistä.
Varma keino, ei petä - SatuSisko
Häh? Ihmeelliseltä noppapeliltä vaikuttavaa toimintaa. Keskittykää siihen ehkäisyyn ennen kuin alatte suunnittelemaan mitään adoptiota. Juu, en siis tiedä itse adoptio-paperisodasta mitään, mutta pakko taas ilmaista ihmetystä.
Niin. Käyttäkää eka sitä ehkäisyä ja sitten vasta pelottele itseäsi ja muita adoptio-ihmetyksillä. Jos siis joku vahinko sattuu. Jos vahinko sattuu pitäisi osata hankkia ne jälkiehkäisypillerit ajoissa ja muutnkin mennä keskustelemaan lääkärin kanssa. Adoptio on kuitenkin tosi iso päätös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14010166
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485393Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p404040Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323602Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352654Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591572Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981567Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731428Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311386