Voiko purkan nielaiseminen aiheuttaa lapselle jotain haittaa? Siis jos sitä tapahtuu pari kertaa päivässä? Tyttäreni on kohta 2v ja tykkää kovasti purkasta, ruuan jälkeen saa palan, mutta ei vielä osaa sylkäistä sitä pois. Ollaan kyllä opeteltu roskiksen ääressä, mutta aina se sujahtaa mahaan. Täytyykö purkka vaihtaa xylitol-nameihin?
purkka
nielaistuna
21343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meillä kans tyttö on kovasti purkan perään ja kertoo kyllä et purkka pitää roskiin laittaa kun ei enää syö mut mahaan menee silti.. pidettiin täs hetki taukoa mut ite oon purkkafriikki joten väkisinkin se neiti aina purkkapussin jostain löytää.. en mä ainakaan oo suurempaa stressiä tosta nielasusta ottanu.. valaiskaa joku viisaampi.. ei ne hammaslääkärissäkään kyl mitään meinannu vaik kerroin et nielasee. Ite oon aika herkkä kans nielasee purkan..
Purkan nielaisemisesta ei ole lapselle (eikä myöskään aikuiselle) mitään vaaraa. Vatsahapot sulattavat purkan siinä missä muunkin ruuan.
Jos lapsi on syönyt purkkaa suuria määriä (esim. löytänyt purkkapussin ja syönyt karkkeina koko pussillisen) voi seurauksena olla ripulia ja pieniä vatsanväänteitä, sekä ilmavaivoja.