Haen halvinta vaihtoehtoa energiantoimittajista pienellä paikkakunnalla kaksiaikasähkölle pysyvällä sopimuksella. Sähköä kuluu kiitettävästi.
Kummaksuin paikallisen yhtiön siirtohintaa, lähinnä perusmaksua, joka oli lähes kymmenkertainen esim. energiayhtiöön, josta sähkön hintaa tiedustelin.
Kertokaahan viisaammat, mistä se lopullinen energian hinta koostuu. Energianvertailusivut eivät antaneet selviä vastauksia.
Kiitokset jo etukäteen.
Maksatko
4
1047
Vastaukset
- ei mitään ihmeellistä
Sähkön hinta koostuu seuraavista maksuista: Siirron kuukausihinta, siirron kilowattituntihinta, sähkövero, energian kuukauismaksu ja energian kilowattituntihinta.
Kaksiaikatariffissa on eri hinnat kalliimmalle ja halvemmalle tariffille sekä siirrossa että energiassa ja kuukauismaksukin on korkeampi.
Sinänsä siirtoyhtiön korkeampi perusmaksu on ymmärrettävä, koska verkon ylläpito maksaa, vaikka siinä ei kulkisi yhtään sähköä. Itse asiassa siirtomaksu pitäisikin olla kiinteä kuukausimaksu huipputehon mukaan, eikä kulutuksen mukaan laskutettava.- piiloteltua hintaa
Faktisesti sähkön kokonaishinta muodostuu kolmesta eri asiasta:
1. Sähköenergia (käyttöosuus, myyntiyhtiölle)
2. Sähkön siirto (jakeluverkon haltijalle)
3. Sähkövero (valtiolle)
Kohtien 1 ja 2 komponentit ovat sitten siirtäjästä ja myyjästä riippuvaisia. Kaikki eivät peri kuukausimaksuja. Toki taas voi olla vuosimaksu tai muu vastaava kiinteä hinta.
Kohdan 1. voi kilpailuttaa.
Siirtoyhtiön korkeampia kuukausi/perusmaksuja tai muita ei voi ymmärtää (hyvä fortumin edustaja), vaan siirtomaksun voi hyväksyä kertomasi mukaisella ylläpito/huolto kulujen kattajana. Mutta ei mitään korkeampaa maksua. - Helppo ymmärtää
piiloteltua hintaa kirjoitti:
Faktisesti sähkön kokonaishinta muodostuu kolmesta eri asiasta:
1. Sähköenergia (käyttöosuus, myyntiyhtiölle)
2. Sähkön siirto (jakeluverkon haltijalle)
3. Sähkövero (valtiolle)
Kohtien 1 ja 2 komponentit ovat sitten siirtäjästä ja myyjästä riippuvaisia. Kaikki eivät peri kuukausimaksuja. Toki taas voi olla vuosimaksu tai muu vastaava kiinteä hinta.
Kohdan 1. voi kilpailuttaa.
Siirtoyhtiön korkeampia kuukausi/perusmaksuja tai muita ei voi ymmärtää (hyvä fortumin edustaja), vaan siirtomaksun voi hyväksyä kertomasi mukaisella ylläpito/huolto kulujen kattajana. Mutta ei mitään korkeampaa maksua.eiirtoverkossa sekä myös energian tuotannossa on sekä kiinteitä että muuttavia kuluja. Itse asiassa nykyisin peritään kiinteitä kuluja muuttuvalla maksulla ja paljon kuluttavat siis maksavat siis vähemmän kuluttaville kuuluvia kuluj, eli sellaisia kuluja, jotka kuuluisi periä kuukausimaksussa.
- alv
piiloteltua hintaa kirjoitti:
Faktisesti sähkön kokonaishinta muodostuu kolmesta eri asiasta:
1. Sähköenergia (käyttöosuus, myyntiyhtiölle)
2. Sähkön siirto (jakeluverkon haltijalle)
3. Sähkövero (valtiolle)
Kohtien 1 ja 2 komponentit ovat sitten siirtäjästä ja myyjästä riippuvaisia. Kaikki eivät peri kuukausimaksuja. Toki taas voi olla vuosimaksu tai muu vastaava kiinteä hinta.
Kohdan 1. voi kilpailuttaa.
Siirtoyhtiön korkeampia kuukausi/perusmaksuja tai muita ei voi ymmärtää (hyvä fortumin edustaja), vaan siirtomaksun voi hyväksyä kertomasi mukaisella ylläpito/huolto kulujen kattajana. Mutta ei mitään korkeampaa maksua.Molemmat vastaajat ovat unohtaneet, että myös alv on olemassa. Sitä on perusmaksussa, myynnin kWh-hinnassa sekä siirron kWh-hinnassa.
Sitten ihan yleisesti. Siirron perusmaksuissa on todella suuret yhtiökohtaiset erot. Toisilla siirron perusmaksuun vaikuttaa pääsulakkeen koko, toisilla ei. Toisten yhtiöiden verkkoalueen siirron perusmaksu on korkeampi kuin myynnin, toisten ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614267Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653477Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541812Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251698Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981439Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133945Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115848Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18839