Hei!
Osaisiko joku vinkata hauskoja ja elämäniloisia kirjoja?
Kerrankin sellaisia, joista jää hyvä olo ja nauru kuplimaan.
Odotan innolla!
Hauskaa kirjaa
9
607
Vastaukset
- Simo Hämäläisen
kirjoittamat. Yhdestä tehty Tv-elokuvakin. On naurussa pitelemistä.
- mutta..
olen ne jo lukenut!
Totta ovat elämänmakuisia ja positiivisia. Löytyykö keneltäkään muulta? - lukupampun valossa
mutta.. kirjoitti:
olen ne jo lukenut!
Totta ovat elämänmakuisia ja positiivisia. Löytyykö keneltäkään muulta?..minkälainen huumori naurattaa.
Ns. kansanomainen, ironinen, satiirinen, parodia, ilkeä, "tuhma", jne?
- H. Lettu
Lue James Herriotin ensimmäiset kirjat. Niistä jää hyvä mieli ja väkisinkin hekotuttaa.
- herkutellaan
Peter Maylen kirjoissa Provencesta. Yksi kirja on dekkarintapainen rivieralta. Hauskoja.
Sain tietää näistä kirjoista, että tryffelit haisevat pahalle, vaikka ovat herkullisia. Heitin nimittäin kerran roskikseen tryffelipurkin, jonka ostin lentokentältä Budapestistä, koska luulin sen olevan pilaantunut, kun se haisi niin pahalle.- minkälaisista
kirjoista pidät, mutta Tuija Lehtisen kirjat ovat sellaisia joista itse pidän. Hyvällä huumorilla kirjoitettuja kirjoja.
- himoshoppaja ja talousihme
Sophie Kinsellan Himoshoppaja-kirjasarja on vastustamottoman hauska ja jännä samalla kertaa! Uusin teos (ilmestyi juuri) kirjailijalta on itsenäinen kirja "Varsinainen talousihme", jossa keittiö- ja kotitalousasioita aivan täysin taitamaton lakinainen joutuu väärinkäsityksen seurauksena taloudenhoitajaksi. Siinä sitten riittää hupia... Mulla on tuo kirja juuri työn alla...
- ehdotuksia
täällä on tullut, kuten tuija lehtinen ja himoshoppaaja kirjat (olen lukenut molempia) mutta vielä niitäkin parempaa lukemista on marian keyesin kirjat! suosittelen, niitä jaksaa lukea uudemmankin kerran...
- valtavasti!
Kiitos hyvistä vinkeistä!
Laitan teille vastineeksi kirjastonhoitajan antaman listan. Toivottavasti siitä on muillekin iloa. Ja itse suosittelen toden teolla Ephraim Kishonin "Hullu perhe"-kirjaa.
Tässä:
Englantilaisen Eric Malpassin (1910-1996) kirjoja luonnehditaan elämän ja lämpimän huumorin täyttämiksi kirjoiksi. Häneltä on suomennettu alla luetellut teokset.
- Aamulla kello seitsemän, 1978
- Beefy-paran pankkiryöstö, 1969
- Illalla kello kymmenen, 1968
- Joenrannan talossa, 1979.
- Oi, oi, tyttökulta, 1970
- Tuuli sadetta lietsoo, 1981.
Huumorilla höystettyä elämänviisautta edustavat myös seuraavat perhetarinat:
- Gilbert, Frank B. Jr.: Tusinoittain halvemmalla
- Bates, H. E.: Oi ihana toukokuu, Purppuratasanko, Rakkaus Lydiaan, Tuulahdus Ranskan ilmaa.
Palkittu ja kriitikoiden "tosimpiin ja hauskimpiin" nykykirjailijoihin lukema Anne Tyler kuvaa kahdeksassa suomennetussa kirjassaan arkielämän tragikoomisuutta.
Elämäniloa edustavista kotimaisista kirjailijoista mainittakoon Vivi-Ann Sjögren (mm. Andalusian karkea suola, Elämää pitempi matka ja Meksikon-päiväkirja), Elina Karjalainen (mm. Isän tyttö, Villit vuodet, Koskesta suvantoon ja Kaipauksen ja kiitoksen kirja) ja Agneta von Koskull (Savumerkkejä ja Mandala). Lisäksi Umayya Abu-Hannan omakerrallinen teos Nurinkurin sekä ulkomainen hiljattain ilmestynyt matkakertomus: Elizabeth Gilbert: Omaa tietä etsimässä Italiassa, Intiassa ja Indonesiassa.
Luetteloa voisi täydentää vielä Maija Asunta-Johnstonin Unkarin-päiväkirjoilla (Punapukuisen naisen vuosi, Onnellisen naisen vuosi ja Naiset eivät syö retiisejä), Eija Wagerin Italian-muistelmilla (Tupaantuliaiset Italiassa, Koirani haukkuu italiaksi ja Vuorten valo) sekä Gerald Durrellin omaelämäkerrallisia eläinkirjoja käsittävällä tuotannolla.
Tietokirjallisuuden puolelta mieleen tulevat Ritva Enäkosken kirjoittama Tee edes tämä!: huolettoman huoltokirja sekä hänen yhdessä Marco Bjurströmin kanssa kirjoittama Sitä saa, miten tilaa.
Huumorin edustajista kaunokirjallisuuden puolella mainittakoon hyvin tunnettujen Sinikka Nopolan, Arto Paasilinnan ja Veikko Huovisen lisäksi vielä Petri Tamminen (Enon opetukset) sekä tietokirjallisuuden puolelta mm. englantilainen Stewart Clark (Hyvää enklantia ja Parempaa enklantia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211300
- 113971
Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus289722- 16706
- 42690
- 59617
- 61543
Väsynyt odottamiseesi, M.
Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym38525Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!
"Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on204524- 37517