!!!! Voiko laatoittaa???

laattaasenollapitää

Hei!
Olisiko kenelläkään tietoa saako vanhan kerrostalo osakkeen eteisen laatoittaa keraamisella laatalla? Joku väitti että esim uusiin kerrostaloihin eteisen laatoittaminen on mahdotonta koska laatta ei täytä meluvaatimuksia?!?! Tämmöisiä laatoitettuja eteisiä olen kuitenkin nähnyt. Pitääkö vain kylmästi laatoittaa puhumatta kelleen mitään?!?

Eikä kannata ehdottaa mitään laattajäljitelmä laminaattia. Ne ovat naurettavaa pelleilyä ja alkavat lähinnä oksettamaan.

4

1118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • santtu

      niin, että on niitä ainakin useampaan asuntoon tullut asenneltua, ja ainakin monessa kalliimmassa uudiskohteessa on keittiö laatoitettu jo rakentajan toimesta, eli luulisi että ei siitä kauheita ongelmia pitäisi tulla.

      • purkuun menee, jos alakerra...

        Jaa-a, sanotaanpa nyt, että pahimmassa tapauksessa lattia menee purkuun, jos alakerran naapuri kyllästyy kolisteluun. Omassa asuintalossani lähti laminaatit, joiden alle ei ollut asennettu askelääntä vaimentavaa materiaalia, yhdestä vuokrakämpästä....

        Tyypillisestihän askelääneneristys on hoidettu massiivisella välipohjalaatalla joustavalla muovimatolla (alapinta "karvainen") sen päällä ~70-luvun kerrostaloissa. Toisaalta, onhan mm. 80-luvulla tehty paljon taloja, joissa on jo alunalkaenkin ollut (kivikova) mosaiikkiparketti suoraan betoniin liimattuna, jolloin ei senaikaisetkaan normit täyttyneet.

        Uudiskohteet ovat vähän huono referenssi, koska näissä voi olla jotain näkymättömiä ratkaisuja, kuten kelluva pintalaatta, kolisteluja vaimentamassa.

        Tekemätön paikka tämä ei tietenkään ole - markkinoilta löytyy kyllä ratkaisuja, esim. keraamiset laatat, joita ei kiinnitetä laastilla vaan laminaatin tapaan napsauttamalla laattojen alapinnoille kiinnitetyt, ääntä vaimentavat, muovihässäkät kiinni toisiinsa.


      • Rempputti

    • laattaasenollapitää

      Kiitos vastanneille.
      Laattaa lähdetään kokeileemaan ja katotaan kuinka käy =)

      Mielestäni laatta on hiljaisempi materiaali kuin esim laminaatti. Laattahan on äänekäs ainoastaan silloin kun sille tippuu jotain. Ehkä jotkut kovapohjaiset kengät saattavat ääntä pitää mutta menee kyllä varmaan laminaatin kanssa samoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      26
      5159
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      101
      2341
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      138
      2062
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      53
      1915
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1740
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1296
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      134
      1011
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      910
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      310
      867
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      140
      695
    Aihe