elikkä haluaisin tiedustella collien säänkestosta, voiko sen kanssa mennä ulos säällä kuin säällä vai pitääkö isommilla pakkasilla pitää sisällä? ja kuinka kauan se pakkasilla voi ulkoilla vai tarkeneeko ihan hyvin pakkasellakin?
collie harkinnassa:)
collien säänkesto
6
1036
Vastaukset
- pk.collie 10 vuotta
Tarkenee kaikilla keleillä, millä sinäkin. -25 aletaan välillä nostelemaan tassuja. Kunnon 2 kerroksinen turkki kestää kaikki sääkelit.
- Jokunen...
meni ihan hyvin silloin kun oli talvella -30 kun oltiin liikkeessä, mutta sitten kun jouduttiin kerrostalon ovella pysähtymään, kyllä koira alkoi värisemään. Pienimmällä pakkasilla tykkää vaan, kun on viileätä, silloin otetaan kunnon lumikylvyt ja kieritään lumessa =)
- heiduli
se on tosi hyvä jos tarkenee, saa alkaa harkita pk collieta tosissaan:)
kiitti tiedoista!:)
- tarkenee
Turkkinsa puolesta tarkenee, mutta kun alkaa olla -20 paremmalla puolella, jalat kylmää ja alkaa nostella, kun joutuu pehmeään lumeen. Auratulla menee hyvin, mutta pehmeässä lumessa heti tulee kylmä. No, on meidän neidillä aivan kovimmilla pakkasilla ja syksyn inhottavimmissa sateissa ja tuulissa takki päällä. :) Ei tietysti vaikuta jalkojen kylmämiseen, mutta jotenkin säälittää viedä ulos älyttömällä pakkasella ilman takkia. Syksyllä taas on vähemmän mahanaluskarvoja pestävänä.
- PK-Collikoira
Vasta collieni kanssa ymmärrän mitä tarkoittaa "koiranilma". Se on sellainen ilma josta collie tykkää, yleensä ihmiset ei niinkään: syksyllä kun vihmoo vaakasuoraan niin ettei meinaa pystyssä pysyä. Se on collien lempi-ilma (skotlannissa lienee useinkin sellaista).
Kylmää collie kestää, mutta tietenkin silloin pitää olla liikkeessä.
Kun kysyt »voiko sen kanssa mennä ulos säällä», niin pitää huomioida se, ettei collie oikein innostu kovista helteistä. Aivan ymmärrettävää, vaikka se mikä suojaa kylmältä suojaa myös kuumalta. Eli kyllä collie kuumassakin pärjää mutta silloin paljon juotavaa eikä kovin kovaa rasitusta. - mistica
Riippuu, onko pitkä- vai lyhytkarvainen collie, tai sitten se "välimuoto", niin sanottu pina(pitkäkarvainen nahka).
Pehko tarkenee, pina, jos on suht pitkä karva, nahka taas tarvitsee vaatetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996003
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963025Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262810Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262085Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764