oisko kellään mitään poppakonstia jotta katkenneen avaimen saa pois virtalukosta purkamatta koko hela hoitoa( jos se edes mahdollista)? avain on puolesta välistä poikki ja loput ihan pohjalla. käyntiin saa tietysti kun irroitin virtalukon toisen pään mutta ratti lukko estää ajamisen. 2000 vuoden primeerasta on kyse.. maksaakohan paljon jos ammattilainen hoitaa?
Avain katki ja virtalukossa
4
1230
Vastaukset
- Katkennut avain
Tonget, pinsetit, yms. käyttöön, jos avaimen palaan saa kosketusta. Liimat? :D
Lukon irrotuksessa vastassa on todennäköisesti pari kiinnitysruuvia joita ei ole tarkoitettu avattavaksi ts. ei ole avaimille tilaa. Ruuvit voi saada pyörimään 'piikkaamalla', jne...- SN65
Heippa
Ainakin tuohon 1996 vuoden Primeraan virtalukko ovilukkosarja oli n. 40€ (Motonetista) uudemmasta en tiedä, mutta Biltemasta löytyi sellainen työkalu, jolla mahtui virtalukon pohjan ristiruuvin avaamaan (90astetta taitettu toinen pää ristiruuvipää toinen ruuvitalttapää). Virtalukon irrotus ratista lähtevältä "akselilta" ei kai ole hankala, tosin en sitä ole tehnyt.
Melkein siis kehotan katsomaan itse eli ottamaan verhoilun n. kuusi ruuvia irti ja katsomaan tilanteen virtalukon kohdilta.
Onnea T: SN65 - Mikä lie murron esto
SN65 kirjoitti:
Heippa
Ainakin tuohon 1996 vuoden Primeraan virtalukko ovilukkosarja oli n. 40€ (Motonetista) uudemmasta en tiedä, mutta Biltemasta löytyi sellainen työkalu, jolla mahtui virtalukon pohjan ristiruuvin avaamaan (90astetta taitettu toinen pää ristiruuvipää toinen ruuvitalttapää). Virtalukon irrotus ratista lähtevältä "akselilta" ei kai ole hankala, tosin en sitä ole tehnyt.
Melkein siis kehotan katsomaan itse eli ottamaan verhoilun n. kuusi ruuvia irti ja katsomaan tilanteen virtalukon kohdilta.
Onnea T: SN65Itse olen törmännyt virtalukkoihin jotka kiinnitetty lukkoruuveilla, joista ilmeisesti katkeaa 'hattu', kun ruuvi kirjällä.
Jäljele jää metallinen kanta, joka sileä, kartio, tms. mihin ei saa kiinni. Auki nuokin saa, mutta ei käy käden käänteessä.
- hakaneulalla
Kaiva hakaneulalla ja koputtele lukon päälle saattaa pompata ulos, olen itse joskus onnistunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855