Ollaan ostamassa taulu-tvtä. Kaikissa mainoksissa lukee kaikenlaisia lukemia, mutta ainut luku minkä tiedän on näytön tuumaluku. Mikä näistä lukemista kertoo tvn laadukkuudesta? Mitä merkkiä voisit suositella? Katseltiin citymarketissa tänään philipsin 32 tuumasta joka on tarjouksessa 649€, mutta ei uskallettu ostaa. Niin ja olihan siellä LG:kin tarjouksessa samankokoinen ja saman hintainen.
LCD-tv:stä??
tietämätön83
7749
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Helpointa kun menet liikkeeseen jossa on laaja näyttelyosasto. Katsele rauhassa, kun näet useita malleja rinnakkain huomaat myös eroavaisuuksia kuvan laadussa.
Sen jälkeen mieti muut lisätarpeet = mitkä liitännät tarpeen yms.
Numeroilla ja arvoilla ei useinkaan saada koko totuutta esille, kyllä omat silmät ovat edelleen tärkein työkalu.
jos kaikkin liikkeissä oleviin malleihin tulee kuva samasta lähteestä.
Sony, Philips tai LG. Luultavasti saat joillakin näistä merkeistä senlaatuisen kuvan kuin se nykyään on mahdollista.
Näitä LCD-paneeleja ei kehitä yhtä monta tehdasta kuin on merkkejä.
Ainakin Sonylla ja Philipsillä on oma tuotekehittely ja ehkä korealaisilla tai muistaakseni Philips ja LG tekevät yhteistyötä.
Jos etsit halvinta, se voi olla aikaisempaa kehitysversiota ja LCD-paneelit kehittyvät vauhdilla.
Thomson 32LM05IB6 LCD-mallista?.
Thomson käyttää siinä merkissä. Onko se Philips, Sony, Samsung tai esim. LG.
Jos se on joku näistä, niin laatu riippuu lähinnä elektroniikasta miten siinä on onnistuttu. Voi myös olla niin, että Thomson tai joku alihankkija vain kokoaa tällä merkillä ja suunnittelu yms. ostetaan muualta.
Joissakin Thomsonin putkiTV:eissä avautuu myös digiboksi TV:tä avattaessa (Scartin jännitteestä) ja sehän olisi hyvä ominaisuus.
http://fin.afterdawn.com/laitteet/laitteen_tiedot.cfm/416/thomson_32lm051b6
se ei pelkästään vaikuta kuvan laatuun!.