Laitoin uudet männänrenkaat vähän kuluneeseen sylinteriin, nyt huohottaa jonkin verran, miten kauan huohottaa tunteja/kymmeniä tunteja
Huohotus
8
4313
Vastaukset
- Pera
Niin tiivistä konetta ei olekaan, ettei huohottaisi.
Autoissahan peikkona on kampikammion paineistuminen, jos imusarjaan menevän putken suodatin jäätyy. Öljyt tulevat pihalle.- Taavi
Riippuu vähän miten paljon huohottaa,jos kone on kunnossa niin mittatikun reijästä ei tule minkäänlaista höyryä.
Kumpi kertoo koneen kunnon huohotus vai savutus? - Pera
Taavi kirjoitti:
Riippuu vähän miten paljon huohottaa,jos kone on kunnossa niin mittatikun reijästä ei tule minkäänlaista höyryä.
Kumpi kertoo koneen kunnon huohotus vai savutus?Huohotus on lähinnä mutu-juttu. Savutus voi johtua monesta asiasta. Parasta on tietenkin mitata puristuspaineet.
Toki uusi autokin voi kuluttaa öljyä litran/1000 km, mutta moni maahantuoja pitää sitä vielä "normaalina".
Soikeita sylinterejä ja viallisia männänrenkaita öljysyöpöistä koneista on löytynyt. - vähän teoriaa
Taavi kirjoitti:
Riippuu vähän miten paljon huohottaa,jos kone on kunnossa niin mittatikun reijästä ei tule minkäänlaista höyryä.
Kumpi kertoo koneen kunnon huohotus vai savutus?Jos kyseessä on Vallu, Massikka, Natikka ym., niin huohottaminen on ihan normaalia jopa uudella koneella. Joka reiästä tulee vähän höyryä. Öljyä taas ei kuluta yhtään.
Itäkoneet taas huohottaa uutena ja vanhana. Öljy kelpaa vaikka kuinka remppaisit.
- mf4270
Joo no ku kerran huohottamisesta puhutaan nii ajattelin kysästä että mistä johtuu ku 4270 massikka huohottaa nii palijo? ja tunteja ei oo ku 2430h vm97
- ohivuoto
Perkinssin tonnisarjalaiset tuntuu olevan kovia huohottaan.
Turbokoneet huohottaa aina enemmän kun vaparit ja noissa koneissa taitaa olla aika kovat ruiskutusennakotkin, jotka osaltaan lisää huohotusta.
Ei siitä huohotuksesta kannata huolissaan olla, jos ei öljyä kulu paljon. - vuoto ohi
ohivuoto kirjoitti:
Perkinssin tonnisarjalaiset tuntuu olevan kovia huohottaan.
Turbokoneet huohottaa aina enemmän kun vaparit ja noissa koneissa taitaa olla aika kovat ruiskutusennakotkin, jotka osaltaan lisää huohotusta.
Ei siitä huohotuksesta kannata huolissaan olla, jos ei öljyä kulu paljon.Meilläkin muija välillä huohottaa vaikka on vasta 67 vuotias, ohivuoto on jo loppunut.
- esa3
James 52D traktori kaivuri, huohottaa/savuttaa, huohottaa jo niin paljon että tukehtuu kohta koppiin savun määrästä ja alkanut räpättää. Mistähän alkais etsimään vikaa? Helppoja konsteja mistä ja miten hakis vikaa?? Kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858