FED, EKP

Näin se menee

4

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mr Teslau

      Täällä tuulipuvut otsikoivat ihan varmuudella "Romahdus peruttu!" riippumatta tuon päätöksen laadusta.

      Eniten on veikattu markkinoilla sitä, että korko jää ennalleen (5.25% muistaakseni) mutta ei ole täysin mahdotonta pieni laskukaan. Ylöspäin se ei ainakaan ole menossa.

      Moraalisesti FED:llä ei olisi mielestäni mitään velvollisuutta lähteä koronlaskulla hoitamaan laskutaidottomien asuntoluotollisten idiotismia.

      • Näin se menee

        Veikkaan myös että pysyy paikallaan.


    • Jxxx

      Rahamarkkinat saattavat kiristyä eli lainaa ei ehkä kohta saakaan niin helposti kuin tähän asti. Tällä skenaariolla tulee maltillista laskua asuntojen hintoihin tai ainakin vaikutus asuntojen hintoihin on negatiivinen. Toisaalta nyt tulevat palkankorotukset nostavat asuntojen hintoja. Pelottavin skenaario on, että tiukat rahamarkkinat yhdessä kasvavien työvoimakustannusten kanssa aiheuttavat investointien lykkäämistä ja sitä kautta loppuu työt. Silloin asuntojen hintoihin saattaa tulla reilumpikin pudotus. Mutta ei näilläkään eväillä vielä saada mitään rommausta aikaan.

      • Asiaaaa

        Samaa mieltä kanssasi. Ehkä tämän vuoksi hallitus on siirtänyt "varansa" vaalikauden loppuun. Ehkä sitten tehdään niitä luvattuja helpotuksia ja ihmisten työpaikat säilyy tai jotain sinnepäin. Onko muuten tietoa onko myyntiwarrien suosio lisääntynyt? Tämähän antaa myös osviittaa sijoittajien luottamuksesta (lama tulee ja sitä muuta huutamista)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      92
      5951
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      95
      3017
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2790
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2065
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe