allekirjoittakaa adressi osoitteessa: http://www.adressit.com/timba
Mopojen ja moposkoottereiden suurinta sallittua nopeutta tulisi nostaa 45km/h:sta 60km/h:n, sillä liikenteen seassa tuon sallitun vauhdin ajaminen on hyvin vaarallista. Varsinkin ruuhka-aikoina mopoilijan turvallisuus on erittäin uhattuna, muunmuassa lukuisten ohitusten / ohitusyritysten johdosta, joita autoilijat kuumeisesti tekevät.
Ulkomailta valmistettavat ja tulevat mopot ovat jo tehtaalla suunniteltu kulkemaan sitä vauhtia, jonka ne kestävät, ja joka on turvallista mopolle, mopoilijalle, sekä muulle ympäristölle eli mopomallista riippuen se on noin 60km/h:ssa. Tehtaalla mopoja valvovat ammattitaitoiset mekaanikot, sekä insinöörit jotka testaavat mopojen turvallisuutta, muunmuassa jarrutustilanteissa.
Mopojen jarrut alkavat hiljalleen lähentelemään isompien moottoripyörien jarruja, eli kaikissa on nykyisin vähintään yksi levyjarru edessä, ellei myöskin takana, myös renkaisiin on alettu panostamaan erittäin paljon.
Suomessa mopot kuitenkin "kuristetaan", eli niitä yritetään väkisinkin rajottaa tähän sallittuun nopeuteen, joka saattaa varsinkin moposkoottereissa johtaa moottorin ja variaattorin kulutusosien ennenaikaiseen kulumiseen, josta johtuen esimerkiksi mopojen huoltovälit ovat lyhyemmät kuin olisi tarpeen.
Kaikkien halukkaiden toivoisin kirjoittavan nimensä adressiin ja rukoilemaan illalla ennen nukkumaan menoa, jotta adressista jotakin hyötyä olisi
mopot 60 km/h
6
649
Vastaukset
- tanjalottaG
samalla voitaisiin nostaa ikäraja 18 vuoteen, että niillä mopoilijoilla olisi EDES HIEMAN järkeä liikenteessä.
- sherlock
Adressia en kuitenkaan allekirjoita, ja allekirjoittamisesta ei mitään hyötyä edes ole. Ei tule menemään läpi missään, jollet saa EU:n parlamentin päitä kääntymään. Miettikää nyt edes hiukan, mitä voitte saada aikaan ja mitä ette. Tää on taas niitä juttuja, joille ei mattimeikäläiset mahda yhtään mitään.
Jollei 15-vuotiaana osata edes 45km/h rajoilla ajaa ihmisiksi, miten tilanne parantuu nostamalla nopeuksia? Virittäminen ei todellakaan lopu, samat kaverit viripalikoita mopoonsa lykkää tulevaisuudessakin, vaikka mitä tekis.
Itsekin 15-vuotiaana välillä todella tyhmästi mopoilleena tiedän kyllä mistä puhun. Vaikka olinkin kaveriporukasta siitä järkevimmästä päästä, häpeän silti itseäni. - ?!?
sherlock kirjoitti:
Adressia en kuitenkaan allekirjoita, ja allekirjoittamisesta ei mitään hyötyä edes ole. Ei tule menemään läpi missään, jollet saa EU:n parlamentin päitä kääntymään. Miettikää nyt edes hiukan, mitä voitte saada aikaan ja mitä ette. Tää on taas niitä juttuja, joille ei mattimeikäläiset mahda yhtään mitään.
Jollei 15-vuotiaana osata edes 45km/h rajoilla ajaa ihmisiksi, miten tilanne parantuu nostamalla nopeuksia? Virittäminen ei todellakaan lopu, samat kaverit viripalikoita mopoonsa lykkää tulevaisuudessakin, vaikka mitä tekis.
Itsekin 15-vuotiaana välillä todella tyhmästi mopoilleena tiedän kyllä mistä puhun. Vaikka olinkin kaveriporukasta siitä järkevimmästä päästä, häpeän silti itseäni.SIIIS Mitä helvetin järkee mopokortin ikä-rajaa nostaa 18 vuoteen siis ihan sama ku lopetettaisiin niitten tuonti tänne Suomee. Mielummin sitten 600cc hankisin siis aijatelkaa ensin kuin kirjoitatte tänne.Adressi on ihan hyvä ,mutta kun hyppii aina EU:n tahtiin niin ei siitä mitään koskaa tulis ,mutta aina on toivoa =)
PS:huomaan kyllä l,että kirjoituksessani on virheitä ,mutta en nyt ala niitä tässä nyt korjailemaan - sherlock
?!? kirjoitti:
SIIIS Mitä helvetin järkee mopokortin ikä-rajaa nostaa 18 vuoteen siis ihan sama ku lopetettaisiin niitten tuonti tänne Suomee. Mielummin sitten 600cc hankisin siis aijatelkaa ensin kuin kirjoitatte tänne.Adressi on ihan hyvä ,mutta kun hyppii aina EU:n tahtiin niin ei siitä mitään koskaa tulis ,mutta aina on toivoa =)
PS:huomaan kyllä l,että kirjoituksessani on virheitä ,mutta en nyt ala niitä tässä nyt korjailemaanAjo-oikeuden ikärajan nostaminen 18 ikävuoteen olisi paha erhe, mutta pääpointti asiassa varmaankin oli, ettei nopeuksia kannata nostaa.
- hanaaaaaaaa
joskus kauan sitten laitoin huvikseni nimeni vastaavaan systeemiin... Lopputuloksesta olette varmasti jo tietoisia. (eipä auttanut ei)
- turha aihe
ihan turha aihe, koska useimmat uusendurotkin menee n 55 kilsaa tunnis? osta sellane!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849