allekirjoittakaa adressi osoitteessa: http://www.adressit.com/timba
Mopojen ja moposkoottereiden suurinta sallittua nopeutta tulisi nostaa 45km/h:sta 60km/h:n, sillä liikenteen seassa tuon sallitun vauhdin ajaminen on hyvin vaarallista. Varsinkin ruuhka-aikoina mopoilijan turvallisuus on erittäin uhattuna, muunmuassa lukuisten ohitusten / ohitusyritysten johdosta, joita autoilijat kuumeisesti tekevät.
Ulkomailta valmistettavat ja tulevat mopot ovat jo tehtaalla suunniteltu kulkemaan sitä vauhtia, jonka ne kestävät, ja joka on turvallista mopolle, mopoilijalle, sekä muulle ympäristölle eli mopomallista riippuen se on noin 60km/h:ssa. Tehtaalla mopoja valvovat ammattitaitoiset mekaanikot, sekä insinöörit jotka testaavat mopojen turvallisuutta, muunmuassa jarrutustilanteissa.
Mopojen jarrut alkavat hiljalleen lähentelemään isompien moottoripyörien jarruja, eli kaikissa on nykyisin vähintään yksi levyjarru edessä, ellei myöskin takana, myös renkaisiin on alettu panostamaan erittäin paljon.
Suomessa mopot kuitenkin "kuristetaan", eli niitä yritetään väkisinkin rajottaa tähän sallittuun nopeuteen, joka saattaa varsinkin moposkoottereissa johtaa moottorin ja variaattorin kulutusosien ennenaikaiseen kulumiseen, josta johtuen esimerkiksi mopojen huoltovälit ovat lyhyemmät kuin olisi tarpeen.
Kaikkien halukkaiden toivoisin kirjoittavan nimensä adressiin ja rukoilemaan illalla ennen nukkumaan menoa, jotta adressista jotakin hyötyä olisi
mopot 60 km/h
6
646
Vastaukset
- tanjalottaG
samalla voitaisiin nostaa ikäraja 18 vuoteen, että niillä mopoilijoilla olisi EDES HIEMAN järkeä liikenteessä.
- sherlock
Adressia en kuitenkaan allekirjoita, ja allekirjoittamisesta ei mitään hyötyä edes ole. Ei tule menemään läpi missään, jollet saa EU:n parlamentin päitä kääntymään. Miettikää nyt edes hiukan, mitä voitte saada aikaan ja mitä ette. Tää on taas niitä juttuja, joille ei mattimeikäläiset mahda yhtään mitään.
Jollei 15-vuotiaana osata edes 45km/h rajoilla ajaa ihmisiksi, miten tilanne parantuu nostamalla nopeuksia? Virittäminen ei todellakaan lopu, samat kaverit viripalikoita mopoonsa lykkää tulevaisuudessakin, vaikka mitä tekis.
Itsekin 15-vuotiaana välillä todella tyhmästi mopoilleena tiedän kyllä mistä puhun. Vaikka olinkin kaveriporukasta siitä järkevimmästä päästä, häpeän silti itseäni. - ?!?
sherlock kirjoitti:
Adressia en kuitenkaan allekirjoita, ja allekirjoittamisesta ei mitään hyötyä edes ole. Ei tule menemään läpi missään, jollet saa EU:n parlamentin päitä kääntymään. Miettikää nyt edes hiukan, mitä voitte saada aikaan ja mitä ette. Tää on taas niitä juttuja, joille ei mattimeikäläiset mahda yhtään mitään.
Jollei 15-vuotiaana osata edes 45km/h rajoilla ajaa ihmisiksi, miten tilanne parantuu nostamalla nopeuksia? Virittäminen ei todellakaan lopu, samat kaverit viripalikoita mopoonsa lykkää tulevaisuudessakin, vaikka mitä tekis.
Itsekin 15-vuotiaana välillä todella tyhmästi mopoilleena tiedän kyllä mistä puhun. Vaikka olinkin kaveriporukasta siitä järkevimmästä päästä, häpeän silti itseäni.SIIIS Mitä helvetin järkee mopokortin ikä-rajaa nostaa 18 vuoteen siis ihan sama ku lopetettaisiin niitten tuonti tänne Suomee. Mielummin sitten 600cc hankisin siis aijatelkaa ensin kuin kirjoitatte tänne.Adressi on ihan hyvä ,mutta kun hyppii aina EU:n tahtiin niin ei siitä mitään koskaa tulis ,mutta aina on toivoa =)
PS:huomaan kyllä l,että kirjoituksessani on virheitä ,mutta en nyt ala niitä tässä nyt korjailemaan - sherlock
?!? kirjoitti:
SIIIS Mitä helvetin järkee mopokortin ikä-rajaa nostaa 18 vuoteen siis ihan sama ku lopetettaisiin niitten tuonti tänne Suomee. Mielummin sitten 600cc hankisin siis aijatelkaa ensin kuin kirjoitatte tänne.Adressi on ihan hyvä ,mutta kun hyppii aina EU:n tahtiin niin ei siitä mitään koskaa tulis ,mutta aina on toivoa =)
PS:huomaan kyllä l,että kirjoituksessani on virheitä ,mutta en nyt ala niitä tässä nyt korjailemaanAjo-oikeuden ikärajan nostaminen 18 ikävuoteen olisi paha erhe, mutta pääpointti asiassa varmaankin oli, ettei nopeuksia kannata nostaa.
joskus kauan sitten laitoin huvikseni nimeni vastaavaan systeemiin... Lopputuloksesta olette varmasti jo tietoisia. (eipä auttanut ei)
- turha aihe
ihan turha aihe, koska useimmat uusendurotkin menee n 55 kilsaa tunnis? osta sellane!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1252611Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/522008Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1341750Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee191638- 1141538
- 1381288
Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441015Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su811008"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!46952Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29897