mitäs rupesitte sijais

tiesitte että vaikeuksia tulee, olissitet reilusti ottaneet päivähoitoon tai avohuollon kasvattilapsiksi nuo samat lapset niin äiditkin olisivat teille kiitollisia!
3582
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

olisi ihan vastaava kommentti.

Mikä päivähoidettavissa lapsissa tai avohuollossa estää vaikeuksien tulemisen? Kyllä niitä vaikeuksia voi olla omienkin lasten kanssa, tavallisia eläväisiä kun kaikki ovat.

Ei meillä koskaan ole ollut vaikeuksia varsinaisesti hoitolasten kanssa, heidän vanhemmillaan niitä ongelmia on sitten ollut vaikka muille jakaa.

Harva kai kuvittelee vanhemmaksi tai sijaisvanhemmaksi ryhtyessään, että mitään ongelmia tai vaikeuksia ei tule. Jos joku näin tekee, on aika naiivi ja saa syyttää itseään. Sitä en ymmärrä, että biovanhempi syytää puhelinjohtoja pitkin humalapäissään syytöksiä ja herjoja sijaisvanhemmalle, joka nyt kuitenkin tarjoaa kodin hänen lapselleen, sen kodin jota biovanhempi ei sillä hetkellä pysyt tarjoamaan. Sekö on sitten sijaisvanhemman vika? Kaipa sitä pahaa mieltä johonkin pitää purkaa ja sijaisvanhempi on kai oiva vihan kohde, se kaiken pahan alku ja juuri, niinkö.

Äänestä

mutta niistähän aina selvitään, palkkiona lapsen lämmin halaus!

Äänestä

Jos sijaisvanhemmat eivät tehtäväänsä olisi ryhtyneet, missä lapset sitten olisivat??? Ammatillisissa perhekodeissa, lastenkodeissa ja "kasvatuslaitoksissa", (tosin niitä ei enää ole). Olisiko vanha hoitosysteemi parempi, lapset suurissa laitoksissa, siltä torilla huudatettaisi perheille orjiksi sille joka halvimmalla ottaisi.

Eikö teillä enää ole mielessä entisten laitosten taso, hoidon laatu ja valtavat ongelmat. (Pedofiilit, pahoinpitelyt, alistamiset ja eristäminen).

Siitä ollaan menty paljon eteenpäin, mutta ongelmat ovat myös pahentuneet. Neurologiset vammat, ADHD, autismi FAE, FAS, NAS ovat lisääntyneet räjähdysmäisesti, miksi kuka tietää??? Erilaiset tunne-elämän häiriöt ja vaikeat sekä keskivaikeat käyttäytymishäiriöt, miksi kuka tietää???

Kuitenkin muuten asiat ovat paremmin kuin koskaan elintaso on noussut korkealle. kaupat pursuaa tavaraa ja ruokaa sekä vaatteita. Vastaavasti hoitoon pääseminen heikentynyt romahdusmaisesti ja julkinen terveydenhoidon kriisi on lähellä.

Meitä sijaisvanhempia tarvitaan, näitä asenteellisia juttuja lukiessa joskus ihmettelen, että missä on ihmisten järki, ajatusmaailma ja suhteellisuuden taju. Jos raha olisi meikäläisellä tärkein asia maailmassa, en olisi alalle ryhtynyt, mutta on muita arvoja jotka painavat elämässä. EI SIIS RAHA. Sijaisvanhempien palkkioita ei kannata kadehtia ja jos kiinnostaa alalle voi aina hakeutua, jos rahkeet riittää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vanhemmiksi, kirjoitti:

tiesitte että vaikeuksia tulee, olissitet reilusti ottaneet päivähoitoon tai avohuollon kasvattilapsiksi nuo samat lapset niin äiditkin olisivat teille kiitollisia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu