Hei, Tietäsikö kukaan taidemaalari aaltosta? En tarkoita Wäinöä, vaan onko lie toista maalaria joka on vaikuttanut esim. forssan alueella? Itselläni on peritty öljyvärityö jossa on kuulemma joku forssan entinen kauppa (lammin kauppa ehkä?). Taulun maalausvuotta ei näy, mutta veikkaisin että varmaan 70-80 vuotta vanha. Etualalla on keltainen puurakennus ja sen päässä punainen varastorakennus, edessä iso koivu jonka vieressä hevosen pitopaikka. Tässä lyhytkäysyydessään kuvailu.
aaltosen ölyvärityö
16
8639
Vastaukset
- Nimetön
Olet oikeilla jäljillä. Forssassa vaikutti taidemaalari nimeltään Kalle Aaltonen (en ole etunimestä 100%). Hänellä on laaja, epätasainen tuotanto, jossa on joukossa oikein kelpo maalauksia. Yleensä hän maalari paikallisia aiheita. Hänet tunnetaan hyvin Forssan kulttuuripiireissä. Paljon lisätietoa saat ottamalla yhteyttä Forssan kaupungin kulttuurisihteerin, puh. (03) 41411 vaihde.
- RHS
Terve!
Kalle Aaltonen on oikea nimi ja Forssassa on aikanaan vaikuttanut. Taulu olisi mielenkiintoista nähdä. Millainenhan taulu on kyseessä, onkohan taulu myytävänä ja mihin hintaan.. Ota yhteyttä, jos myynti kiinnostaa.
Reijo Saintola [email protected]- bukee
Moi, luin viestisi ja otan lähipäivinä yhteyttä lähettämällä sähköpostiisi kuvan taulusta, siinä on puiset vanhat kaiveretut kehykset, eivät kovin priimakunnossa, taulu on öljyvärityö, maalattu kaiketi ohuelle vanerille, esittää taloa, jonka päässä on jokin punainen varastorakennus ja talon edessä on hevosten kiinnitysparru, tai jotain sellaista, tarkemmin näet, kun lähetän kuvan, koitan lähettää sen tänä viikonloppuna:)
- tammen kauppa
bukee kirjoitti:
Moi, luin viestisi ja otan lähipäivinä yhteyttä lähettämällä sähköpostiisi kuvan taulusta, siinä on puiset vanhat kaiveretut kehykset, eivät kovin priimakunnossa, taulu on öljyvärityö, maalattu kaiketi ohuelle vanerille, esittää taloa, jonka päässä on jokin punainen varastorakennus ja talon edessä on hevosten kiinnitysparru, tai jotain sellaista, tarkemmin näet, kun lähetän kuvan, koitan lähettää sen tänä viikonloppuna:)
tässä yksi kuva rautatienkatu:
http://www.tyovaenperinne.fi/tyovaentutkimus/tt2005/nettiversio/g2.htm
- rypäleet
Hei !
Minulla on myös Forssassa vaikuttaneen Kalle Aaltosen maalaus perittynä. Arviolta 30-luvulta.
Oma työni on iso rypälekorimaalaus. Antiikki arvioitsija antoi itse maalaukselle vain 100 € hinnan, silloiset kehyksen jopa 200- 300 €.- Reijo Saintola
Terve!
Jos viitsit ja kiinnostaa jopa taulun myyminen, mailaatko vaikka:
[email protected]
Ja jos on vaikka mahdollista saada digikuva wepin kautta taulusta?
Terveisin Jyväskylästä Reijo Saintola, 040 55 70 23 - Anonyymi
Idiootti oli jos myit tuohon hintaan. Kallen tarina ja työt ovat uniikkeja ja tiedän taulujen vaihtaneen jo useamman tuhannen hintaan vuosia sitten. Kaikki 40-80-luvuilla forssan seudulla eläneet tietävät Kallen.
- on yksi
Kalle Aaltosen omenat maalaus. Jollekkin vanhalle säkkikankaalle maalattu. Äiti joka Forssasta kotosin, kertoi että tauluja sai maalarilta joskus rahan sijaan maksuna.
- tarkastin
äidiltä historiikkia. Kalle oli kuulemma metsien mies joka kulki ryysyisissä vaatteissa ovelta ovelle kauppaamassa tauluja halvalla. Äidillä iso taulu, taistelevat metsot.
- ieva vaan
gookleta kalle aaltonen. minulla useampi taulu häneltä. äiti oli forssasta joten sitä kautta tulleet minulle.
- Anonyymi
Hei ieva vaan,olisitko halukas myymään maalauksiasi?...
- TommQuest
Minulla on sen verran tietoa Aaltosesta mitä äitini jänestä kertoi, hän oli kiertävä taidemaalari.
Hän myi taulujaan joskus rahasta ja joskus ruuasta tai yöpaikasta.
Äitini mukaan hän kierteli 30 luvulla ja ehkä 40 luvulla.
Itseläni on kotona seinällä aaltosen maalama kukka-asetelma.
Äitini oli forssan likkoja.- montalöytyy
Tervehdys. Kalle Aaltonen kierteli Forssan seudulla vielä 50- ja 60-luvullakin. Jopa ehkä 70-luvun alussakin. Itse olen vuosikertaa -59. TommQuest: äitisi on ihan oikeassa, Aaltonen tosiaan jätti joskus ruuasta maksuksi "töhryi".
- Paikkakuntalainen
Arvo Aalto syntynyt Suodenniemellä 1911.
Maalasi tauluja, maisemakuvia. - Arvo1
Minkä arvoisia nuo töhryt mahtaa olla
- Anonyymi
Nykyään öljyväristä ei kannata luopua alle parin tonnin, ellei kyseessä luonnos joita kalle jakeli aterioita vastaan.
Joku hölmö näitä aina välillä myy torissa halvalla tietämättä tarinaa, pari saatu sieltä aivan polkuhintaan ja pari sain perintönä. Yhden pienen öljyvärin möin 1500e viisi vuotta sitten henkilölle joka tunsi ko kaverin alunperin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869