Apua! Mutta IHANAA! Vauvelimme on 4kk vanha ja näyttää siltä, että olen uudelleen raskaana!! Menkat on 2 päivää myöhässä ja sain raskaustestiin haamuviivan :)
Esikoisemme sai alkunsa raskailla hedelmöityshoidoilla. Suuri ihme ja siunaus siis :) Sovimme, että toinen vauva saa tulla jos on tullakseen. Ja nyt näyttää siltä että olen tullut luomuna raskaaksi!
Ikäeroa tulee olemaan n. 1v 1kk. Hui, hieman jännittää, mutta eipä haittaa tuo pieni ikäero. Onko palstalla muita joiden lapsien ikäero on hyvin pieni? Miten teillä on mennyt?
Esikoinen 4kk ja uudelleen
8
1068
Vastaukset
- satu40
on kahdella nuorimmalla ikäeroa vuosi ja 2 kk.
Ja hyvin on mennyt. - kertoa
lapsettomuushoitojenne syystä ja muutenkin lapsettomuutenne taustasta. Me saimme 7 vuoden hoitojen jälkeen tytön joka on nyt 10kk. Menkat alkoi 3kk sitten, imetän vielä 4 kertaa päivässä. Imetyksen lopetan lapsen ollessa vuoden. kovasti kanssa toivotaan uutta pienokaista. Onnea sinulle oikein paljon uudesta raskaudesta!!! Sait minulle toivonkipinän syttymään. Josko sittenkin saisin luomuna lapsen.
- 1vee ikäero
Meillä esikoinen syntyi viime elokuun lopulla ja nyt kakkosen LA on syyskuun alussa. Eli n. 1v tulee ikäeroksi. Pelottaa, miten jaksaa... Esikoinen plussasi 4. Clomikierrosta ja tää toinen ekasta.
- ikäeroa
1v2kk. esikoinen syntyi vuosi sitten kesäkuussa ja nyt sylissä tuhisee 6 päivän ikäinen pikkuinen. eiköhän se tästä! ;-)
- ja raskasta on
mutta toimii ;)
- 1 v 3 kk
Esikoinen on nyt 1 1/2 v ja kuopus 3 kk. Raskasta on, täytyy myöntää, varsinkin silloin, kun joudun pidemmän aikaa olemaan yksin lasten kanssa, jos mies pidempään töissä ja harrastuksissa. Esikoinen meillä aika vilkas tapaus. Luulisin, että kun vuoden jaksaa, niin sitten helpottaa.. :) Kuopus ei sitten ainakaan enää ole niin paljon kannettavissa, vaan pääsee itsekin liikkumaan. Paljon tietysti riippuu siitä minkä luonteisia lapset on. 4 kk:n ikäisestä ei vielä voi sanoa millainen on vuoden päästä. Meillä ainakin esikoinen oli aika rauhallinen vauva, mutta kun pääsi liikkeelle, niin sitten alkoi tapahtua. Onneksi kuopus on ollut aika helppo, ainakin vielä. Suostuu olemaan itsekseen (on kai ollut pakko suostua..), koska esikoinen vie niin paljon aikaa. Välillä käy kuopusta sääliksi, kun joutuu olemaan niin paljon yksin. Aina kun mahdollista, yritän kovasti seurustella hänenkin kanssa, ettei olisi aivan yksinäinen... Uskon, että muutaman vuoden päästä tämä uurastus ja jaksaminen palkitaan, kun lapset niin samanikäisiä, niin varmasti heistä on toisilleen seuraa ja silloin on itsellä helpompaa. Mutta nyt pidämme miehen kanssa tiukasti huolen ehkäisystä, ei enää kolmatta lasta putkeen, kiitos! :)
- ikäero
11kk,raskasta oli aluksi mutta kyllä pikkuhiljaa lähti sujuun...:)
- 10 kk:n ikäero
Joo, täällä ollaan samassa tilanteessa. Sain ensimmäisen lapseni kesäkuussa ja nyt olen uudestaan raskaana :) l.a. huhtikuussa. Meilläkin on ollut sama periaate: tulee jos on tullakseen. Yhdet menkat ehti tulla ennen raskautta...
10 kuukautta on tietysti pieni ikäero, mutta on siinä hyviäkin puolia!!! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2333961Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1222291Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401439
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927- 77919
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37900Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8787J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61746