Kauppalehti

Kauppalehden artikkeli povaa todella kylmää
kyytiä usaan. Minulla ei ole nettiversiota, mutta
jutun otsikko oli:

"Wall Streetin markkina-arvosta sulanut jo 730 miljardia dollaria"

Lehdessä mainittiin mm. miten usan talous
heiluttelee sekä eu:n että aasian talouksia.
3282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ilman linkkiä ko. artikkeliin on viestisi painoarvo aika alhainen.

Tätä kirjoitettaessa pörssikurssit olivat nousussa joten montakohan miljardia Wall Streetillä jäätyi sen seurauksena?

Äänestä

  • http://www.kauppalehti.fi/4/0x100020/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=4374
    ------------------
    Wall Streetin markkina-arvosta sulanut jo 730 miljardia dollaria

    Tiistai 07.08.2007 klo 06:01 (päivitetty ti 06:01) Kauppalehti

    Wall Streetin kaksi viikkoa kestänyt syöksykierre kertoo siitä, että USA:n taantumariski on selvästi kasvanut. Näin uskovat maan johtavat ekonomistit.

    S&P 500 -yhtiöiden markkina-arvosta on kahdessa viikossa kadonnut 730 miljardia dollaria, laski finanssijätti Citi maanantaina. Sijoittajat toivovat, että keskuspankki Fed puuttuisi alamäkeen ja edes vihjaisi koronalennuksesta tiistain kokouksessa.

    - Pessimistiset tunnelmat vahvistuvat, kun markkinoilla puhutaan vain hedgerahastojen romahduksista, tulospettymyksistä, kulutuksen hidastumisesta, dollarin pudotuksesta ja energian hinnannoususta, Citin päästrategi Tobias Levkovich luetteli maanantaina.

    - Luottolaman riski on kasvanut, sillä vahvimpienkin yritysten rahoitusta on jarrutettu. Samaan aikaan makromittarit osoittavat väsymisen merkkejä, JPMorganin ekonomisti Bruce Kasman selittää.

    Merrill Lynch ennusti maanantaina, että osakemarkkinat putoavat 15 prosenttia, korkoerot repeävät lisää ja asuntojen hinnat laskevat yhä. Ennuste viittaa epävarmuuteen ja taantumapelkoihin.
    Fediä huudetaan sijoittajien avuksi

    Ekonomistit odottavat, että keskuspankki Fed jättää ohjauskoron ennalleen 5,25 prosenttiin. Huomio kiinnittyy siihen, mitä pääjohtaja Ben Bernanke ja keskuspankki lausuvat subprime- ja luottokriisistä.

    - Epävarmuus on suurta, kun riskejä hinnoitellaan uudelleen. Fed ottanee tämän huomioon lausunnossaan, vaikka se puhuukin yhä inflaatioriskistä, JPMorganin Kasman ennustaa.

    Osa sijoittajista uskoo, että Fed rauhoittelee sijoittajia maininnalla talouden perustekijöiden vahvuudesta. Kyse on globaalista ongelmasta, sillä Euroopan ja Aasian markkinat ovat huojuneet USA:n perässä.

    Velkarahoitteisten yrityskauppojen LBO-markkinoiden tila on käynyt erityisen pahaksi: viime viikolla globaali LBO-volyymi oli vain 4,0 miljardia dollaria, kun se viikkoa aiemmin yhdeksän kertaa suurempi.

    Korkeariskisten junk bond -lainamarkkinoiden volyymi laski heinäkuussa lähes 90 prosenttia. S&P laskee, että noin 35 miljardin dollarin yrityslainajärjestelyt on peruttu viime viikkoina.

    - Osakemarkkinoiden heilunta on kovinta neljään vuoteen. USA:n osakerahastoista virtaa ulos rahaa niin voimakkaasti, ettei moista ole nähty sitten vuoden 2002 alamäen, Schaeffer-tutkimusyhtiön partneri Bernie Schaeffer kuvaa.
    Merrill Lynch pudotti ennustetta

    Investointipankki Merrill Lynch heräsi maanantaina varoittamaan luottolaman vaaroista. Kilpailija Bear Stearnsin johto sanoi jo perjantaina, että korkomarkkinoiden tila on pahempi kuin kertaakaan sitten 1980-luvun lopun.

    - Luottojen kiristyvät ehdot merkitsevät sitä, että USA:n talouskasvu hidastuu selkeästi, Merrill Lynchin ekonomisti David Rosenberg sanoi maanantaina.

    - Subprime-markkinoilta alkanut kriisi on todella vakava juttu, Rosenberg vastasi niille, jotka puhuvat makrotekijöiden vahvuudesta.

    Merrill Lynch leikkasi vuoden 2008 bkt-ennusteen 2,3 prosentista 1,5 prosenttiin. Pankki myös arvioi, että S&P 500 -yhtiöiden voitot laskevat ensi vuonna. Se olisi ensimmäinen pudotus sitten vuoden 2001.

    Wall Street Journalin ja NBC:n tuore kysely kertoo, että kaksi kolmesta amerikkalaiskuluttajasta uskoo talouden olevan taantuman partaalla. Sentimentti oli samantyyppinen viimeksi ennen vuoden 2001 taantumaa.

    Ekonomistien valtavirta lähtee joka tapauksessa siitä, että USA:n talous kasvaa yli 2,0 prosenttia vuonna 2008.

    Olli Herrala
    [email protected]
    1-718-369 1595

    Kauppalehti

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dxdxdxddx kirjoitti:

Kauppalehden artikkeli povaa todella kylmää
kyytiä usaan. Minulla ei ole nettiversiota, mutta
jutun otsikko oli:

"Wall Streetin markkina-arvosta sulanut jo 730 miljardia dollaria"

Lehdessä mainittiin mm. miten usan talous
heiluttelee sekä eu:n että aasian talouksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu