Laki 1.9.

alkaen

sanoo että hoitoja on annettava myös yksinäisille naisille. Eikö sillon julkinenkin ole velvollinen niitä antamaan vai millä ne sen kiertää?

4

816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaarina

      Vai sanooko laki että saa antaa eli yksityisten klinikoiden ei ole kiellettyä antaa hoitoja yksinäisille naisille. Ymmärtääkseni näitä hoitoja ei ole tarkoitus antaa yhteiskunnan rahoilla vaan voi hakeutua omilla rahoilla yksityiselle klinikalle, jos haluaa.

    • Yksinäinen nainen...

      Hedelmöityshoidot yksinäisille naisille EIVÄT OLE koskaan ollut kiellettyä. Ainoastaan hoitoon pääsy ei käytännössä ole ollut mahdollista julkisella puolella, koska Kela:n korvaukset ovat aikaisemmin kattaneet ainoastaan heteropariskuntien hedelmättömyyshoidot.

      Uusi laki tuo myös yksinäisten naisten ja naisparien hedelmöityshoidot Kela:n korvauksen piiriin. Eli laissa oli kyse siitä, että pitäisikö myös muiden kuin heteroparien hedelmöityshoidoista yhteiskunnan kustantaa osa. Laissa määriteltiin lisäksi tämän vuoksi lapsen alkuperää koskeva sääntö -> ei enää anonyymejä luovuttajia.

      Uusi laki nimenomaan tarkoittaa sitä, että sen myötä yksinäiset naiset voivat hakeutua myös julkisen terveydenhuollon kautta hedelmöityshoitoihin, eikä enään tarvitse maksaa kaikkea itse.

      • kaarina

        Kelan korvauksia saa nimenomaan yksityispuolen hoidoista eli niistäkään ei joudu maksamaan ihan kaikkea itse vaan yhteiskunta tukee maksamalla Kelan kautta korvauksia. Julkisella puolella taas hoidot ovat lähes ilmaisia yksityispuoleen verrattuna, minimaalisia poliklinikkamaksuja pitää maksaa jne, tuolloin yhteiskunta tukee pitämällä sairaalaa pystyssä veromarkoin.


      • Yksinäinen nainen...
        kaarina kirjoitti:

        Kelan korvauksia saa nimenomaan yksityispuolen hoidoista eli niistäkään ei joudu maksamaan ihan kaikkea itse vaan yhteiskunta tukee maksamalla Kelan kautta korvauksia. Julkisella puolella taas hoidot ovat lähes ilmaisia yksityispuoleen verrattuna, minimaalisia poliklinikkamaksuja pitää maksaa jne, tuolloin yhteiskunta tukee pitämällä sairaalaa pystyssä veromarkoin.

        Nimenomaan näin ja julkisen puolen hoidoista vähennetään monin paikoin Kela:n osuus suoraan pois päältä ja asiakas näkee laskussa vain omavastuuosuuden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      135
      1229
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      762
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      36
      666
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      566
    5. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      73
      546
    6. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      520
    7. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      512
    8. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      32
      510
    9. Miksi ajattelit minun

      Rakastuneen sinuun?
      Ikävä
      42
      495
    10. Dina on valittu virkaan Rovaniemelle

      Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.
      Kemijärvi
      27
      488
    Aihe