kuuluuko lentävät itikat lasiaisen lähtöön

se ja sama

pieniä lentäviä mustia täpliä välillä näkökentässä

2

355

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama vaiva

      vaan lasiaissamentumaan. siellä lasiaisnesteessä on töhnää, joka heijastuu verkkokalvolle. Tämä töhnä on ihan luonnollista kuulemma ja johtuu siitä, etteivät solut uusiudu erityisesti iän myötä enää normaalisti.
      Osta kunnon aurinkolasit niin helpottaa huomattavasti!

    • Catamenia

      Kyllä kuuluu, ei vain lasiaissamentumaan (kuten tässä aiemmin väitettiin.) Itselläni lasiaisirtauma, kävin pilkkujen takia lääkärissä, ja ovat vaarattomia. Niiden määrä saattaa myös vaihdella. Mikäli pilkut eivät tunnu liikkuvan tai ovat hyvin tummia, kannattaa käydä silmälääkärissä. Tavalliset, lasiaisirtaumasta johtuvat pilkut haalistuvat ja häviävät ajan kuluessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1551
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      115
      1431
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      70
      1285
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1182
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      1000
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      981
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      938
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      892
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      818
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      743
    Aihe