Hei!
Äsken kun luin tietokoneelta juttuja, oikeassa silmässäni alkoi näkymään pilkkuja. Sellaisia kuin olisi katsonut aurinkoon.
Sitten kohta kun luin tekstejä, osa tekstistä jäi pois. Ja kohta silmään tuli pyöreä sahalaitainen kuvio. Kuviossa väreili reunat ja näkyi vaikka laitoin silmät kiinni.
Kun sahalaita oli pystyin hyvin lukemaan. Nyt sahalaita lähti. Kohtaus kesti jotaín 30 min. Ja takaraivooni alkoi koskea.
Onko tämä vaarallista? Onko kokemuksia?
Sahalaitakuvio silmässä..
10
3022
Vastaukset
Sinulla ei ilmeisesti aikaisemmin ole ollut migreenikohtauksia?
Lääkäriin mars, ennenkuin joku huuhaapelle täällä alkaa sinullekin suosittelemaan maitohappobakteereja . . . :D- Elkka
Mulla alkaa migreenikohtaukset aina sun kuvailemilla oireilla. Ekaks valopallot, sitten kirkas sahalaitakuvio ja näkökentän seljettyä hirveä pääkipu. Otan yleensä heti valopallojen ilmestyttyä särkylääkettä, niin ei pääse päänsärky yllättään. Mulla toimii.
- Alkuperäinen kirj.
Olen 8 viikolla raskaana. Voiko olla mahdollista, että raskaus on saanut puhkaistua tämän? Panadolia sitä raskaana saa ottaa. Pitää sitten neuvolalääkäriltä kuun lopussa vielä kysyä..
Isällä on migreeniä. - nimim. Kokenut
Alkuperäinen kirj. kirjoitti:
Olen 8 viikolla raskaana. Voiko olla mahdollista, että raskaus on saanut puhkaistua tämän? Panadolia sitä raskaana saa ottaa. Pitää sitten neuvolalääkäriltä kuun lopussa vielä kysyä..
Isällä on migreeniä.Hormonit vaikuttavat. Esim. vanhana, kun hormonit eivät enää hyrrää, migreeni jää usein pois.
Lisätietoa migreenistä:
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_haku=migreeni&p_artikkeli=khp00018
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_haku=migreeni&p_artikkeli=dlk00047 - sulle..
nimim. Kokenut kirjoitti:
Hormonit vaikuttavat. Esim. vanhana, kun hormonit eivät enää hyrrää, migreeni jää usein pois.
Lisätietoa migreenistä:
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_haku=migreeni&p_artikkeli=khp00018
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_haku=migreeni&p_artikkeli=dlk00047Eli onko sulla ollut raskaana ollessasi migreeni? Miten hoidit sitä?
- Elkka
Alkuperäinen kirj. kirjoitti:
Olen 8 viikolla raskaana. Voiko olla mahdollista, että raskaus on saanut puhkaistua tämän? Panadolia sitä raskaana saa ottaa. Pitää sitten neuvolalääkäriltä kuun lopussa vielä kysyä..
Isällä on migreeniä.Ei mulla ollut koskaan ennen raskautta migreeniä. Odotusaikana sitten tuli ja on sen jälkeenkin tullut muutamia kertoja. Odotusaikana käytin just Panadolia (poretabletteja), kun muuta ei voinut käyttää. Kannattaa jutella seuraavalla neuvolakäynnillä lääkärin kans asiasta. Mukavaa odotusta. :)
- kokenut
sulle.. kirjoitti:
Eli onko sulla ollut raskaana ollessasi migreeni? Miten hoidit sitä?
Hei! Olen niin vanha etten muista! :) Luultavasti oli, sitä oli mulla nuorena usein, ei enää nyt vanhana. Nuorena en hoitanut sitä mitenkään, kärsin vaan hirvittävät päänsäryt. Kannattaa varmaan kysyä lääkäriltä varmuuden vuoksi, mitä lääkettä voi käyttää. Hyvää vointia!
- edelliseen
kokenut kirjoitti:
Hei! Olen niin vanha etten muista! :) Luultavasti oli, sitä oli mulla nuorena usein, ei enää nyt vanhana. Nuorena en hoitanut sitä mitenkään, kärsin vaan hirvittävät päänsäryt. Kannattaa varmaan kysyä lääkäriltä varmuuden vuoksi, mitä lääkettä voi käyttää. Hyvää vointia!
... migreenilääkkeitä nimittäin ei silloin vielä ollut keksitty. Nykyäänhän on migreeniin täsmälääkkeitä. Olen myöhemmin ottanut Buranaa heti kun sahalaidat ilmestyvät ja se on auttanut, mutta se ei varmasti käy raskauden aikana. Terveyskirjastossa luki luvussa Raskaus ja lääkkeet: "Ensisijaiseksi särkylääkkeeksi raskauden aikana suositellaan parasetamolia." Mutta riskien välttämiseksi kannattaa tosiaan kysyä lääkäriltä ensin. Voi riippua siitäkin, kuinka pitkällä raskaus on.
- kimono
juu,minulla alkaa migreeni juuri tuollaisilla oireilla!
- Migreeniä sairastava
Myös lihasjännitys esim. niskassa aiheuttaa kuvailemaasi näköhäiriötä ja sen jälkeen särkyä takaraivoon. Migreeni kun särkee useimmiten toiselle puolelle päätä ja paikoittuu tuonne ohimoon/silmän taakse (ainakin itsellä). Kunnon migreenikohtaukseen ei ainakaan minulla mitkään Buranat/Panadolit auta.
Itsellänikin tulee usein koneella ollessa jos minkälaisia jännitystiloja ja ensisijaisesti kannattaisikin venytellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2655283Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204271- 604251
- 513660
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363657Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413475Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv322810Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202616- 232576
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo692435