passi vai ajokortti?

artemis84

Muistaako/tietääkö joku, tarvitseeko Ruotsiin matkustaessa (laivalla mennään) passia, vai riittääkö ajokortti henkkarina? Ollaan menossa ens viikon alussa, enkä ehdi hakea passia kotoani ennen sitä.

4

4132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • et tarvitse passia

      En hankkinut passia itselleni ennen kuin aikanaan lähdin oikealle ulkomaanmatkalle, Ruotsissa olin töissäkin ilman passia, pankkitilin avaaminen ei onnistunut, mutt palkka maksettiin (2 kk vain) sekkinä, jonka pystyi nostamaan postissa suomalaisen ajokortin avulla.

    • todistettava

      Pohjoismaiden kansalaisten matkustaessa toiseen Pohjoismaahan, ei tarvita minkäännäköistä henkilötodistusta. Tarvittaessa henkilöllisyys on kuitenkin pystyttävä todistamaan eli käytännössä jokin henkilötodistus mukaan. Mikä se sitten on, sillä ei ole niin väliä, kunhan se todistaa, että sinä olet sinä. Et siis tarvitse passia, et virallista henkilötodistusta tai muuta. Ajokortti riittää vallan mainiosti.

      • nettisulta lainattua....

        Passivapaus

        Pohjoismaiden kansalaiset voivat liikkua Pohjoismaissa ilman matkustusasiakirjaa, mutta henkilöllisyys on tarvittaessa voitava todistaa. Tähän tarkoitukseen sopii esimerkiksi ajokortti.

        Eli JOKIN henkilötodistus ON oltava,jotta voi tarvittaessa todistaa henkilöllisyytensä.Mikä tahansa kortti ei tietenkään käy,kuten kirjastokorti,bonuskortti...


    • lentokoneella?

      Voi kuulostaa asian jankutukselta, mutta toimiiko passitta kulkeminen sujuvasti myös lentokentillä?Siellähän turvatarkastukset perinteisesti ovat tiukimmat.
      Tanskaan olisi taas tarkoitus mennä, tähän saakka olen käyttänyt passia, mutta nyt se on vanhentunut, enkä ajatellut sitä tässä vaiheessa uusia jos ajokortti riittää. Eli kuinka esim. Kastrupissa suhtaudutaan suomalaiseen ajokorttiin noin käytännössä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      200
      4363
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      100
      2902
    3. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      21
      2845
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      92
      2654
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2347
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      57
      2295
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2107
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2072
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      2001
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      87
      1999
    Aihe