Onko teillä kokemusta lasten kanssa matkustamisesta kohteisiin joissa on suuri aikaero Suomen ajan kanssa (8 tuntia tai enemmän) eli miten aikaerorasitus on vaikuttanut lapsiin ja heidän unirytmiin lomalla. Ovatko tottuneet nopeasti paikalliseen aikarytmiin. Ajattelin vaan että hassua jos tavallaan elelevät vielä kotimaan ajassa elikkä ovat kenties väsyneitä ja valmiita nukkumaan jo viideltä iltapäivällä paikallista aikaa kun kotimaassa olisi jo yksi yöllä?
Ja huom! ei vastauksia lasten vihaajilta (jotka kuitenkin jostain ihmeen syystä käyvät tällä palstalla) tai henkilöiltä joiden mielestä lasten kanssa ei pitäisi matkustaa ollenkaan.
jet lag
10
1371
Vastaukset
- kaizu
Täällä tosiaan on aivan sama, mitä kysyy, tuo yksi ja sama härikkkö se jaksaa aina päätyä luokittelemaan pääsääntöisesti kaikki uusavuttomiksi ja kehoittaa pysymään kakaroineen kotona - alkaa jo kyllästyttämään tuo sama virsi. No, jätetään omaan arvoonsa...:)
Aikaerorasituksesta on kokemuksia sekä itään että länteen päin mentäessä ja helpompaa on sopeutuminen ollut länteen päin mennessä. Lapsi on soputunut uuteen aikatauluun huomattavati nopeammin kuin vanhempansa, parissa päivässä on meno ollut normaali.
Yksilöllisessä reagoinnissa on toki eroja, tempperamentti ja persoonallisuus vaikuttavat siihen, miten aikaerorasitukseen kukin suhtautuu. Meillä on helppo lapsi ja on sopeutunut mainiosti oikeastaan muutokseen kuin muutokseen.
Biologiallakin on kuitenkin vaikutusta aikaeron suhteen; aikuisen ihmisen vuorokausirytmi kääntyy noin tunnin vuorokaudessa, tätä prosessia sinänäsä ei oikein voi nopeuttaa. En tiedä, onko asiaa lapsien kohdalla tutkittu, mutta jotenkin tuntuu, että rytmi kääntyy nopeammin kuin aikuisilla.
Meilläkin alkaa matkakuume nousemaan, lähtöön on aikaa vajaa kuukausi. Onneksi nyt mennään länteen päin...
Oikein hauskaa matkaa teille, nauttikaa!! - mihin suuntaan lentää
Länteen päin lentäessä (kello taaksepäin) ei yleensä ole ongelma tai ainakin itse olen sopeutunut tosi nopeasti vaikka lapsista ei olekaan kokemusta. Kun tulee takaisin itäänpäin (kello eteenpäin) niin voi olla pari päivää pikkuisen sekaisin. Näin siis minulla, yksilöllistähän tuo on ja uskon, että lapsia se ei haittaa sen enempää kuin aikuisikakaan. Pitäisi aina yrittää heti päästä kohdemaassa paikalliseen rytmiin mukaan, kyllä se siitä sitten suttaantuu..
- en ole yksi ja sama
Meitä älykkäästi vastaavia teidän idioottimaisiin kysymyksiin on useitakin. Kun ei vaan jaksa teidän avuttomia kysymyksiä.....
- oli kysymyksessä avutonta?
en ole yksi ja sama kirjoitti:
Meitä älykkäästi vastaavia teidän idioottimaisiin kysymyksiin on useitakin. Kun ei vaan jaksa teidän avuttomia kysymyksiä.....
Mielestäni aloittajan kysymys oli ihan asiallinen, samaa hommaa miettivät monet aikuisetkin kohdallaan. Itse en ole vielä koskaan kärsinyt jet lagista paitsi ehkä takaisin lennon jälkeen itäänpäin mutta sekin taitaa johtua vain siitä, että loma on loppu..;-)
- ihmeessä palstaa,
en ole yksi ja sama kirjoitti:
Meitä älykkäästi vastaavia teidän idioottimaisiin kysymyksiin on useitakin. Kun ei vaan jaksa teidän avuttomia kysymyksiä.....
kun matkustamisesta omien lasten kanssa ei tunnu kokemusta olevan. Olisi siinä tapauksessa edes yksi häirikkö vähemmän.
- toiselle palstalle...
en ole yksi ja sama kirjoitti:
Meitä älykkäästi vastaavia teidän idioottimaisiin kysymyksiin on useitakin. Kun ei vaan jaksa teidän avuttomia kysymyksiä.....
Uskon todellakin että täällä on joku häiriintynyt yksilö joka kirjoittaa useita häirikkö viestejä ketjuihin eri nimimerkeillä haukkumalla kysymykset ja lasten kanssa matkailun yleensä ja mitään muuta sanottavaa tällä älyköllä ei olekaan. Voin löydy vetoa että jos asia tutkitaan niin useimmiten asialla on sama, pahasti häiriintynyt henkilö. Kumma että jaksaa tällä palstalla keikkua. Aika sairasta touhua.
- yksi ja sama
toiselle palstalle... kirjoitti:
Uskon todellakin että täällä on joku häiriintynyt yksilö joka kirjoittaa useita häirikkö viestejä ketjuihin eri nimimerkeillä haukkumalla kysymykset ja lasten kanssa matkailun yleensä ja mitään muuta sanottavaa tällä älyköllä ei olekaan. Voin löydy vetoa että jos asia tutkitaan niin useimmiten asialla on sama, pahasti häiriintynyt henkilö. Kumma että jaksaa tällä palstalla keikkua. Aika sairasta touhua.
todella häiriintynyt ja sairas.
Jollei ole kokemusta, pitäisi olla pokkaa kysellä ihmisiltä ihan suoraan ja kasvotusten eikä kysellä uusavuttomia ja tyhmiä kysymyksiä nimimerkin suojissa täällä palstoilla. - vaikeuksia?
yksi ja sama kirjoitti:
todella häiriintynyt ja sairas.
Jollei ole kokemusta, pitäisi olla pokkaa kysellä ihmisiltä ihan suoraan ja kasvotusten eikä kysellä uusavuttomia ja tyhmiä kysymyksiä nimimerkin suojissa täällä palstoilla.Niin että ihan siis kasvotusten alkaisin kyselemään ventovierailta joista en edes tiedä onko kokemusta kyseisestä asiasta. Vastauksesi paljastaa susta yhä enmmän uskomattomia piirteitä. Olet siis täysi seinähullu. Neuvoisin kaikkia olematta vastaamatta tälle tyypille ja niin aion itse tehdä myös vastaisuudessa. Taitaa ärsyttää entistä enemmän jos ei saa väittelykavereita tältä palstalta. Uskon että melkein kaikkiin ketjuihin tämä tyyppi ymppää näitä kommenttejaan. Onhan niitä jo nähty melkein joka ketjussa.
Ja sulle häiriintynyt: jos itse näen kysymyksen tällä tai muilla palstoilla joka on mielestäni tyhmä en tietenkään vaivaudu edes vastaamaan siihen. En ehkä edes lue sitä loppuun. Niin normaali ihminen tekee. Kuka pakottaa sinut vastaamaan ja lukemaan kysymyksiä jotka ovat mielestäsi niin tyhmiä. Olet kai jotenkin "riivattu".
Kiitos kaikille normaaleille ihmisille omien kokemusten jakamisesta. - ole pellejen pelle
vaikeuksia? kirjoitti:
Niin että ihan siis kasvotusten alkaisin kyselemään ventovierailta joista en edes tiedä onko kokemusta kyseisestä asiasta. Vastauksesi paljastaa susta yhä enmmän uskomattomia piirteitä. Olet siis täysi seinähullu. Neuvoisin kaikkia olematta vastaamatta tälle tyypille ja niin aion itse tehdä myös vastaisuudessa. Taitaa ärsyttää entistä enemmän jos ei saa väittelykavereita tältä palstalta. Uskon että melkein kaikkiin ketjuihin tämä tyyppi ymppää näitä kommenttejaan. Onhan niitä jo nähty melkein joka ketjussa.
Ja sulle häiriintynyt: jos itse näen kysymyksen tällä tai muilla palstoilla joka on mielestäni tyhmä en tietenkään vaivaudu edes vastaamaan siihen. En ehkä edes lue sitä loppuun. Niin normaali ihminen tekee. Kuka pakottaa sinut vastaamaan ja lukemaan kysymyksiä jotka ovat mielestäsi niin tyhmiä. Olet kai jotenkin "riivattu".
Kiitos kaikille normaaleille ihmisille omien kokemusten jakamisesta.Viitsitkin jankuttaa täällä. Tyhmä mikä tyhmä!
- Shanghaist
Olemme lentaneet 2 kertaa vauvan kanssa Kiinasta Suomeen.
1. kerralla ikaa 3kk, ei ollut mitaan vaikeuksia sopeutua aikaeroon, nukkui vaan koko ajan ;-)
2. kerralla ikaa 10kk, lanteen pain (kuten moni on sanunut) oli helpompaa, ensimmainen yo oli "heraisi klo 2 yolla ja oli sita mielta etta on jo aamu" ja eikun vaan leikkimaan pariksi tunniksi ja sitten tuli uni silmaan... ja seuraava yo oli jo normaali. Itaanpain tullessa meni pari yota vahan levottomasti.
Yleisesti olen huomannut, etta kylla vauvaakin lentaminen "rasittaa", nukkuu huomattavasti enemman reissun jalkeen ensimmaisen viikon aikana kuin normaalisti.
Mukavaa reissua! ja ei ole tyhmia kysymyksia, on vain tyhmia vastauksia...
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 674421
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h684271Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112947Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv662835Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p212119Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.552002Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151689- 321513
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1111373- 1821286