lapsi ei usko EI!

marjukka

Minulla on 10 kk poika. Ikäistään kypsempi ja aika fiksu. Kävelee menemään ja tekee paljon "kiellettyä". Olen käyttänyt sanaa ei jo 4 kk. Hän ymmärtää sen mutta nykyään hän pitää sitä leikkinä, vaikka kuinka yrittäisin näyttää vihaiselta ja hokea eitä. Hän vain nauraa ja toistaa ja toistaa...mikä avuksi???

6

893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttoi

      kun otin sormeni mukaan=) eli etusormi pystyyn ja vihainen katse ja oikeen jämäkällä äänellä sanon EI!! niin poikani pudistaa itsekin päätä että "juu,ei saa".tämä auttanut jo kauan,kun hänkin alussa vain nauroi sanalle ei.nyt hän on jo vuoden eli noi säännöt on tietty selvemmät kun mitä pienellä vauvalla.
      Kaverilla kans saman ikänen poika eikä poika millään usko ellei kaverini anna luunappia.joidenkin mielestä se on pahoinpitelyä mutta omakin logiikka on sallittua.siis ei mitään kunnon luunappia,mutta sillee kevyesti et ymmärtää että ei saa.meinaan rupes jo menemään aika vaaralliseks kaverini pojan temput et jotain oli keksitty.ei hän koskaan ole niitä luunappeja itkenyt,ja EI hänestä ei ole tullut turta niistä,vaan kun ne ei oikeasti edes satu.sillee poika oppi et jos sanotaan ei se myös tarkoittaa "ei!".
      tsemppiä=)

    • kaltiklaa

      vaihtaa EI sanan tilalle jokin toinen kielto koska jos kokoajan hokee EI:tä niin se menettää tehonsa esim ynähtää topakasti kiellon.

    • tyttö 1v 5kk

      eikä edelleenkään meinaa tehota kiellot. ymmärtää jo paljonkin asioita ja kieltojakin mutta "uhallaankin" tekee ja välillä tuntuu että äitiä vain kiusatakseen. olen huomannut että parhaiten tehoaa kun otan tyttöön katseyhteyden ja pidän kiinni jos touhu päällä ja napakasti sanon ei, ei saa tehdä noin! Ja jos heti kampeaa uudelleen samaan hommaan niin otan pois "pahanteosta" ja kiellän uudestaan. Välillä saan monetkin kerrat hakea ja kieltää ennen kuin "uskoo" tai ohjata leikkiin. Tämän neidin kohdalla on kyllä kärsivällisyys ollu koetuksella ja hurjemmaksi välillä touhut ja kiipeilyt ym "päähänpistot" mennyt... mutta kärsivällisyyttä vain, kyllä ne "oikeat" leikit ja tekemiset rupeavat kiinnostamaan kunhan ikää tulee. Ja toisaalta voihan lapsi olla tylsistynyt tai vailla huomiota jos on koko ajan pahanteossa...

    • poika on

      kohta 3v ja ei vieläkään tottele sanaa EI!

      • taasen

        19 v ja vieläkin hakusessa!


      • niihnän
        taasen kirjoitti:

        19 v ja vieläkin hakusessa!

        se varmaan on!Huh,huh kun hirvittää kun nuo kakarat tulee teineiks niin iiiik!Kyllä sitä vaan pääsee helpolla kun laps on vielä pieni!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      108
      7070
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      94
      5183
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      114
      3443
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3342
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2484
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1826
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1461
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1412
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1316
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1084
    Aihe