Ostin maaliskuussa -07 Canon eos 400D-kameran. Sillä on kuvattu noin 10 kuvaa ja takuuta on jäljellä 7 kk. Syy myymiseen on valokuvausharrastuksen loppuminen, eli kamera on lähes käyttämätön. Sis 18-55mm objektin, hihnan, akun, laturin, 1Gb-muistikortti...jne. Hinta oli ostettaessa 900e. Millä hinnalla sen voisi myydä?
mikä hinnaksi?
7
958
Vastaukset
- ristus
sentää,näit rikkaiden kakaroit!
- olen yli 30v eli en kakara!!
Että jaksatkin...eikö pennulla oo muuta tekemistä?
- Ranexix
Elektroniikan arvo tippuu aika ripeästi, kamera on ilmeisesti uutta vastaavaa kunnossa, mutta kolmannes pois uuden hinnasta lienee suuruusluokka.Ei siitä kukaan maksa samaa kuin mitä se kaupassa maksaa, ja nyt taidetaan tätä mallia myydä jo alle 700 euron. Ei siitä taida hirveästi saada, vuoden päästä kun on taas tullut uusi malli, niin arvo tippuu vielä enemmän.
- Zelcoa
Ostin itselle 400D (kameran saksasta) 630 euroa Toukokuussa. Kittilinssin arvo ei ole kummoinen, siksi en sitä ottanutkaan. Kannatta huomioida palautus, saan 80 euroa takaisin, kuten saa vieläkin.
Kun 400D:tä saa 680 €:lla suomesta ja saksasta hiukan yli/n. 600 euroa ja sitten niistä saapi 80 euroa palautusta eli käytännössä (hyvitys vähennettynä) Suomesta saa rungon 600 eurolla ja Saksasta alle 550 eurolla.
Ilman linssiä).
Niin käytännössä tuon pakettisi hinta-arvio on n. 500-550 euroa, linssi (30-60 E) eli 530-600 euroa. - fiksusti vastanneille! =)
Vielä kysyisin että missä kannattaisi myydä...siis netissä?
- Zelcoa
Ainakin näitä voi tutkailla.
digicamera.net -foorumi Foorumin päävalikko -> Myydään
Huuto.net
Keltainen pörssi.
Toki voi laittaa kaikkiin, pitää vain muistaa huuto.netin säännöt. - Iida Rähmä, tiskirotta eme...
En pitäisi mahdottomana myöskään myyntiä alan liikkeen kautta. Siellähän ne ostajat on ja myyntitaitoinen ihminen myymässä. Provisio- ja takuuasiat on neuvottelukysymyksiä.
Uusmyynti ei välttämättä jätä enää nykyään kaupalle kunnon katetta, joten tämmönenkin bisnes saattaa kiinnostaa.
Edellyttää tietenkin , jotta olet aktiivilla asioinnilla pitänyt kotikylän kaupan elossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2714427Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663572Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591891Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251780Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991471Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341012Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18932en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120887Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235875