Lisäantenni

???

Onko kellään kokemuksia mikä olisi hyvä lisäantenni? Minulla on ylimääräinen digikortti, joka käy antenniverkkoon, mutta nykyisessä taloyhtiössäni on kaapeliverkko. Hankkisin lisäantennin ja voisin kannettavalta hyödyntää tv katselua. Ei vaan ole kokemusta mikä ois hyvä antenni et kuva pysys hyvänä ja näkyis muut kanavatkin kuin ylen(nyt digikortin pikkuantennilla näkyy vain ylen kanavat)

3

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cnyyvannzn

      osta sellainen vahvistava humpuukiantenni. jos jo ylen nippu näkyy niin luultavasti saat sillä muutkin näkymään.

      itsellä oli aivan näkyvyysalueen rajoilla tuollainen humpuukiantenni. jouduin sitä kyllä modaamaan, eli otin sen uhf:lle tarkoitetun spiraalin irti ja sen tilalle juottelin ne teleskooppi-viikset.

      meillä on muuten vähän eri tavalla lähestytty tuota läppärillä ohjelman katselua.
      olohuoneen nurkassa kököttää palvelin jossa on analoginen tv-kortti. digiboksi on liitetty sen s-video -tuloon joten palvelimella voi tallentaa ohjelmia ja streamata niitä myös läppärille langattomasti reaaliajassa. palvelimella on linux ja vlc streamaamassa, läppärissä katsellaan vlc:n windows-versiolla.


      ihan kiva katsella läppäriltä makkarissa telkkaria. muuton yhteydessä kun muijan kanssa sovittiin ettei makkariin tule telkkaria. eikä tullut, läppäri ei ole telkkari :D

    • se itse
      • cnyyvannzn

        yksi kaveri jostain itä-suomesta väsäsi ton jälkimmäisen ja se oli kuulemma oikein toimiva ratkaisu.
        siihenkin voi laittaa jonkin halpis-vahvistimen jos haluaa. mutta kun kysyjällä jo A-nippu toimii hyvin, niin tuskin sitä tarvitaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      221
      3218
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      20
      2328
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      322
      2027
    4. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      79
      1992
    5. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      108
      1911
    6. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      25
      1731
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      31
      1628
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      31
      1439
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      122
      1314
    10. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      30
      1190
    Aihe