Munchenistä Hahniin on matkaa noin 500km (?) ja suuri osa tiestä on moottoritietä. Onko kenelläkään mitään hajua, kauanko tuollainen matka kestää, jos lähtee sunnuntaina aamupäivällä ajelemaan Munchenistä kohti Hahnia?
Onko autobaanat kuinka tukossa sunnuntaisin?
Ruuhkat sunnuntaisin
10
985
Vastaukset
- talla pohjassa
Sunnuntai on sinänsä paras päivä huristella Saksan motareilla, sillä silloin ei saa rekat ajella ennen iltakuutta - on ainakin tientukkoja siis vähemmän. Matkaa on tuo vajaat 500 km, ja siitä vasta loput 30 km on hitaampaa tavallista tietä. Hyvällä tuurilla, ja jos autosta irtoaa matkan voi taittaa sangen joutuisastikin (jopa vajaat 4 h), mutta jos ajopäivälle sattuu tietöitä, lomaltapaluuruuhka tms. niin voi motari mennä pahastikin jumiin, ja nuo jumit voi kestää - silloin suosittelen, että ulos pikkuteille ja kiertämään. Eli kartta/navi syytä olla matkassa.
Tänä kesänä ei ole tullut seurattua tietöitä tuolla alueella - joku varmaan tietää siitä paremmin - viime kesänä oli mm. Karlsruhen ympäristössä tiet revitty auki, mutta sen saattoi kiertää Heilbronnin kautta. www.adac.de sivulla on tietyöinfo, kun antaa oikeassa yläkulmassa A:n jälkeiseen lokeroon numeron 8, niin saa tuon päämotarin tie-infon - ei näyttäisi olevan mitään pysyvämpää tuolla sinun välillä.
Mutta suosittelen myös sitä vaihtoehtoa, että huristelee motaria tuonne Speyerin tai Neustadtin kulmille talla pohjassa ja rauhoittaa menoa pikkuteiden ja viiniviljelmien kautta Hahniin. Siellä on oivat maisemat!- r-e
Vaivautuihan joku vastaamaan ja vielä asiallisesti. Kiitos!
- r-e
Sinä kun näytät tuntevan seutua, niin kannattaisiko maisemien takia ajaa esim. Karlsruhesta pohjoiseen autobaanan sijaan joen länsipuolen pikkuteitä? Esim. tietä 9?
- VeMa123
Stuttgartin ja Karlsruhen väli on hyvin ruuhkainen, kun siellä on parhaillaan pitkiä pätkiä tietöitä.
Pikkuteille meno ei välttämättä auta (paitsi jos Navi osaa vastaanottaa liikennetiedotukset), sillä se lisää matkaa ja nopeusrajoitukset on lisäksi pelissä.
Matkaan Münchenistä kannattaa siis varata 5-6 tuntia pysähdykset. Pelkkä Karlsruhe-Hahn väli vie sellaiset 1,5 -2 h.- r-e
Auttaisikohan tässäkin tapauksessa kiertää Heilbronnin kautta? Matkalla ollaan syyskuun puolivälissä, joten sitäpä ei tiedä että onko remontit vielä sitten kesken.
- talla pohjassa
No tuota tietyötä vähän uumoilinkin, oli sen verran laajaa hommaa menossa, että arvelinkin ettei vielä valmista - ihmettelen vain kun tuo adacin info ei puhu siitä enää mitään. Heilbronnin kautta ei ainakaan yhtään hullumpi reitti - ja Heilbronn itsessään ihan kiva pysähdyspaikka. Ja kuten sanottu, loppupään voi ajella pikkuteiden kautta - niihin kyllä uppoaa aikaa, sillä mennään kylästä toiseen ja nopeudet alhaiset, eli liian aikaisin ei kannata niille suunnata, jos on tiukka aikataulu. Yksi vaihtoehto on myös ajella lähes Hahniin ja käydä sitten Moselin rantamilla vaikka Zellin tienoilla, jos ja kun aikaa jää.
- r-e
talla pohjassa kirjoitti:
No tuota tietyötä vähän uumoilinkin, oli sen verran laajaa hommaa menossa, että arvelinkin ettei vielä valmista - ihmettelen vain kun tuo adacin info ei puhu siitä enää mitään. Heilbronnin kautta ei ainakaan yhtään hullumpi reitti - ja Heilbronn itsessään ihan kiva pysähdyspaikka. Ja kuten sanottu, loppupään voi ajella pikkuteiden kautta - niihin kyllä uppoaa aikaa, sillä mennään kylästä toiseen ja nopeudet alhaiset, eli liian aikaisin ei kannata niille suunnata, jos on tiukka aikataulu. Yksi vaihtoehto on myös ajella lähes Hahniin ja käydä sitten Moselin rantamilla vaikka Zellin tienoilla, jos ja kun aikaa jää.
Taidetaan tehdä niin, että perjantaina kun ajetaan Hahnista Mucheniin, niin lähdetään Hahnista Mainz:iin ja siitä tietä 9 etelään kohti Mannheimia. Manhaimista sitten -> Heilbronn -> Stuttgart -> Munchen.
Sunnuntain paluumatalla sitten unohdetaan maisemareitit ja ajellaan vaan isoja teitä. - on arvaamatonta touhua
r-e kirjoitti:
Taidetaan tehdä niin, että perjantaina kun ajetaan Hahnista Mucheniin, niin lähdetään Hahnista Mainz:iin ja siitä tietä 9 etelään kohti Mannheimia. Manhaimista sitten -> Heilbronn -> Stuttgart -> Munchen.
Sunnuntain paluumatalla sitten unohdetaan maisemareitit ja ajellaan vaan isoja teitä.Varatkaa useampi tunti stau-varaa. Läheskään aina ei ole mahdollista lähteä kiertämään ruuhkia jos sattuu jo olemaan autobaanalla, joka edessä menee tukkoon onnettomuuden tms. vuoksi. Siitä ei pääse eteen eikä taakse ja onnettomuuksien raivaus kestää. Saksassa ei koskaan voi sanoa mitään varmaa autolla liikkumisen aikatauluista, München-Hahn on jo niin pitkä väli, että itse pistäisin siihen ainakin kolme tuntia ekstraa kun kyseessä on lennolle ehtiminen.
Ja jos käy onni eikä ole yhtään stauta, ja on jo aiemmin perillä, niin kyllä sitä aina jotain tekemistä keksii jossain Hahnin lähimailla kun on jo - r-e
on arvaamatonta touhua kirjoitti:
Varatkaa useampi tunti stau-varaa. Läheskään aina ei ole mahdollista lähteä kiertämään ruuhkia jos sattuu jo olemaan autobaanalla, joka edessä menee tukkoon onnettomuuden tms. vuoksi. Siitä ei pääse eteen eikä taakse ja onnettomuuksien raivaus kestää. Saksassa ei koskaan voi sanoa mitään varmaa autolla liikkumisen aikatauluista, München-Hahn on jo niin pitkä väli, että itse pistäisin siihen ainakin kolme tuntia ekstraa kun kyseessä on lennolle ehtiminen.
Ja jos käy onni eikä ole yhtään stauta, ja on jo aiemmin perillä, niin kyllä sitä aina jotain tekemistä keksii jossain Hahnin lähimailla kun on joSunnuntai-iltana on vuokra-auton palautus ja sen takia tässä ruuhkista kyselen. Eli lennolta myöhästyminen ei ole vaarassa, vaikka hiukan ruuhkassa joutuisi seistäkin. Lento on vasta seuraavana päivänä.
- r-e
Reissu tehty, hiukan kokemuksia:
Ajettiin perjantaina Hahnista Koblenzin kautta Muncheniin ja ajoaika oli noin 8,5h. Matka oli noin 600km. Ei kovin kummoinen keskinopeus!!! Reitti oli kutakuinkin Hahn-Koblenz-Mainz-Mannhaim-Heilbronn-Stuttgart-Munchen. Syynä hidasteluun ruuhkat - tietöillä ja ilman...
Munchenissa sain kuulla, että huomattavasti järkevämpi paluureitti on Munchen-Nurnberg-Frankfurt-Hahn. Palattiin sunnuntaina tuota reittiä ja ruuhkia oli ainoastaan Frankfurtin tienoolla. Oli joka tapauksessa huomattavasti nopeampi reitti kuin menomatkalla.
Eli: ei Saksassakaan kovin nopeasti autolla edetä, jos on pahaan aikaan liikkeellä ja reitti on väärä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 243712
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402712Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532270Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122251Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131739Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191529Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521501- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621231Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951194