Ruger MK II

patruunapesä

Onko Ruger MK II 22cal. patruunapesän seinämävahvuus vain n.0.5mm? tarkoitan siitä kohti mistä pesä alkaa ja siltä puolelta mistä hylsyt lentelee pois, seinämävahvuus suurenee huomattavasti kun katsoo sinne v:n malliseen "koloon" johon lukon "kynsi" menee, huomasin tämän kun puhdistin tuon "kolon" hammastikulla. Paremmin en osaa selittää koska en tiedä oikeita nimiä.
Olisin kiitollinen asiallisesta vastauksesta.

3

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • GRIZZLY

      Kyl se on niin jotta se patruuna pesä on aikas vahva seinämävahvuudeltaan. Se puoli milliä on vain siitä kynnen kohdalta.

      • Se on ihan normaalia että seinämävahvuus on ohut n. 0,5mm. kynnen kohdalta. Sain vastauksen juuri äskettäin sieltä liikkeestä josta aseeni ostin, maahantuoja oli ilmoitanut että ohuempiakin käytetään ja onhan se ihan järkeen käypääkin, eihän se kynsi saisi hylsyä pois jos seinamä olisi vahvempi koska 22cal. patruunan laippa ei ole kovin leveä mitattuna hylsyn ulkomitasta.


      • se on nolla milliä
        raitis kirjoitti:

        Se on ihan normaalia että seinämävahvuus on ohut n. 0,5mm. kynnen kohdalta. Sain vastauksen juuri äskettäin sieltä liikkeestä josta aseeni ostin, maahantuoja oli ilmoitanut että ohuempiakin käytetään ja onhan se ihan järkeen käypääkin, eihän se kynsi saisi hylsyä pois jos seinamä olisi vahvempi koska 22cal. patruunan laippa ei ole kovin leveä mitattuna hylsyn ulkomitasta.

        ja ihan muualla kuin kynnen kolossa. Ainakin joissain venäläisissä IJ35 on pesä viistetty lippaan suuntaan niin rankasti, että jotkut patruunamerkit poksahtaa puhki satunnaisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1443
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      110
      900
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      741
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      710
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      697
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      25
      665
    8. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      70
      653
    9. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      647
    Aihe