Lenkkeily

maoh

Olemme juuri hankkineet normaalikokoisen karkeakarvaisen mäyräkoiran. Tapaan käydä lenkkeilemässä joten olisi mukava tietää missä määrin mäyris jaksaa olla mukana. Eli jos puhutaan tavallisesta lenkkeilystä, ehkä noin 10 km/tunnissa, niin miten pitkään mäyriksen kanssa voi juosta vai voiko ollenkaan.

10

5622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hankalaa

      kun sen avaa niin loput pullot tuppaa tippumaan,varsinkin hölkätessä.

      • hobo

        kiitos vastuksestasi


    • kasvattajan kanssa

      jokatapauksessa odota nyt ainakin, että pentu varttuu vanhemmaksi. meidän kääpiömäykky kyllä jaksaa ainakin 5 km lenkit hyvin, mutta sitä ei voi juoksuttaa niin kuin jotain isompi kokoista koiraa, vaan kyse on puhtaasti KÄVELYLENKEISTÄ. vasta yli puolivuotiaana voi mielestäni alkaa varovasti lisäämään lenkkien pituutta. niin, ja kyllä se mäykkysi sulle kertoo, kun on väsynyt. se ei nimittäin suostu sitten enää liikkumaan, näin ainakin meillä. juuri tuon vuoksi ei kannata liian aikaisella ja liian innokkaalla aloituksella aiheuttaa koiralle lenkki-kammoa.

    • Tytti

      Mäyräkoiran ikä pitää aina ottaa huomioon .Pentua ei
      pidä rasittaa KASVUVAIHEESSA vaan liikutaan aina pennun ehdoilla. Aikuinen mäyräkoirakaan ei ole mikään JUOKSIJA !!!! siihen juoksuun sopii erirotuiset koirat :(

      • maoh

        No en vielä pentuna ole aikonut koiraa kiduttaa :D
        Ajattelin siis silloin kun se on jo täysikokoinen.


    • no joo

      Mäyräkoiralla on hyvä kunto ne tykkäävät lenkkeilystä ja juoksusta. Jos mäyräkoira on pentu , älä mielellään edes lenkitä paljoa. siis jos se on kuitenkin monta kuukautta vanha ainakin 5 niin kyllä se varmasti jakasaa juosta 2-4 km. Riippuu vähän kuinka vanha koira on , mutta jos on nuori uskon että se jaksaa ja haluaa juosta '6-8 km. älä juoksuta kokoajan jos meinaat lenkittää 10 km. hidastaa kannattaa välillä , että ei pötköön 10 kilometriä.

    • maastolainen

      Hurjalta kuulostaa jo ajatuskin juoksuttaa matalajalkaista mäyräkoiraa 10km/tunnissa !!??
      Ei voi minusta juoksuttaa :( Metsässä ajojuoksu
      on aivan erilaista pehmeässä maastossa .
      Reippaaseen kävelylenkkiin mäyräkoira kyllä sopii , 5km riittää jo siinäkin :)

    • Maarita

      Meillä reilu 5 kk kkmäykkytyttö ja jaksaa oikein hyvin lenkkeillä/juoksennella. Oikeastaan ollaan tuo liikuntapuoli hoidettu vapaalla juoksulla/nuuskimisella metsässä tai muulla tarkoitukseen käyvässä paikassa. Vapaana ollessa noin pieni koiranen saa itse säädellä jaksamistaan vaikka välillä tuntuu että heiluu kuin heikkopäinen vaikka on ihan piipussa. En ole vielä lähtenyt siis ihan kunnon lenkille, kunhan tuossa saa hieman ikää lisää niin aloitetaan kuntolenkkeily. Itse ainakin jo kaipaan kovasti kunnon kävelylle kaverin kanssa kun nyt on pelkästään tehty 1-3 km kävelyjä hihnassa lähiseutuvilla. Tytöstä tulee oiva kuntoilukaveri . Toivotaan että hälle kasvaa hieman paksumpi karva niin taretaan talvellakin, muuten sitten vaatetta vaan päälle.

    • niin ei tule kipeetä

      kyllähän norm. kokoinen hyväkuntoinen mäykky jaksaa sen minkä sinäkin, mutta pitkät jouksulenkit ovat vain hyvä kuntoisille. pikku hiljaa voi nopeutta ja matkaa kasvattaa mutta muista ne jalkojen pituudet, hölkkä on parasta koiralle jolloin itse joudut menemään aika hiljaa loppujen lopuksi.. Ja lepo ja palautuminen on tärkeää, ei joka paivä 10 km juosta tarvii.

      • ollil

        ainakin mun pkk-uros on niin riistan ym hajujen perään ettei juosemisesta tule mitään.Se on 10metriä ja sitten taas haistelua.Jossain paikassa missä ei ole paljon hajuja voipi hölkätä ehkä pitempiä pätkiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      141
      2827
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      275
      2505
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      30
      1483
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1462
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1202
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1153
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1042
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      59
      906
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      312
      904
    Aihe