Tällä hetkellä Suomen tv-lähetysten kuvan laatu on heikompi kuin hyvälaatuisten ostodvd-filmien.Sen huomaa helposti suurella skriinillä (projektorilla) katsoessani.
Tästä voi päätellä jotta suomalaisen tv-lähetyksen kuva terävöityy ensi kuussa.
Lisäksi analogisiin lähetyksiin verrattuna paljon heikompien digilähetysten häiriöherkkyys pienenee.Tämä siksi koska analogiset vahvat signaalit lopettavat häiriön.Toivon että analogilähetys loppuu heti.
Itse asun Turussa.Täällä ei näy Voicea.Tai siis näkyy,kunhan suuntaa antennin Helsinkiin päin(Fiskarssiin).Lähetys on tosin aika häiriöherkkä heikon signaalin vuoksi.Pelkkä mopolla päristelevä porukka antennin suunnassa taloni seinustalla saa aikaan palkkikuviota kuvaan.Lisäksi häriötä aiheuttavat jo mainitsemani hirmu vahvat analogiset lähetyssignaalit.
Kuukauden päästä olen viisaampi.Eli onko kuva silloin dvd-tasoa.Nyt digilähetys on vielä yllättävän suttuinen.
Päätelmä
3
354
Vastaukset
Ei mikään tuossa muutu. Nykyiset kanavaniput pysyvät ennallaan. Suurin ongelma on juuri liian paljon kanavia kanavanipussa.
Miksi kukaan haluaisi nähdä Voicea. Minä olen poistanut sen omasta kanavaluettelostani.- cnyyvannzn
mitä enemmän kanavia sitä parempi. ihme ajattelutapa kieltämättä. musta olisi parempi että olisi muutamia hyviä kanavia hyvällä laadulla.
sama tilanne olisi, jos DVD-levylle ängettäisiin viisi leffaa. yksi niistä olisi se jonka kuluttaja haluaa katsoa ja niitä neljää ei kukaan katsoisi mutta ne tuhlaisivat tilaa joten pitäisi pakata tiiviimmin. - Projektoristi
Voihan se digilähetyksen häiriöherkkyys kanavien runsaudestakin nipussa johtua.Lisäksi Turun masto on aika vahva kun sijaitsee lähellä.Ei sinne antennia tarvi edes suunnata minun vahvistuksillani.Manuaalisesti pitää kanavat hakea.
Voice on ihan hyvä olemassa,varsinkin ne "party-remixit nonstoppina".Lautasantennilla toki näkyy paljonkin musiikkikanavia:Flaun,Viva,Rtl102,Mtv Germany,Go,City,U,i-music,First Baltic musiktv,ym.
Mikäs sen mukavampaa kuin katsella (ja kuunnella) vaikka Shadovs-bändin konserttoa koko illan.Tai Billy Idols-kantria,tao Chris Isakin konserttoa.Eli ei kaikki kanavat lähetä uutta musaa.
Jos poistaa pitäisi jonkun,poistaisin Ylen kanavat.Ne kun lähettävät niin kovin usein kertauksia.Tai jotain maanviljelijöiden "vaikeuksia".Ei jaksa kiinnostaa.Siis jos olisi ihan pakko jonkun poistaa omasta kanavalistasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2654364Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653546Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591869Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251746Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991462Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?134995Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18909Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115867