Kertokaahan vastaukset näihin....

-Ihmisen kehitys ja siihen vaikuttavat tekijät, sekä hyvinvointiin?
-Ihmisen psyykkisen itsesäätelyn periaatteet?
-Lähihoitajan toimivallan rajat?
-Lähihoitajan ammattiin liittyvät säädökset?
-Sosiaali- ja tervalan toimintaperiaatteet?
-Sosiaali- ja tervalan palvelujärjestelmän pääpiirteet?
5614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

läksysi ihan itse, oppisitkin paremmin.

Äänestä

keksinyt? Noihin kun alkaa kaikkiin vastaamaan niin kirjahan siitä tulee.
Eikö opinnoissasi ole noita käyty läpi? Jos ei vielä niin kohta käydään. Jos haluat saada noista asioista tietoa niin käy hakemassa kirjastosta kirja lainaan, tai lainaa vaikka koululta. On todella hyvä asia olla kiinnostunut, mutta tämä on väärä paikka (jo pelkästään provoilijoidenkin takia...)
Onnea opintoihin.

Äänestä
  • nuo oikein löytyvät?
    Tai mistä muualta, ja nämä eivät todellakaan ole mitään läksytehtäviä.

    Äänestä

hensun pampuloita... eikö niin? Opiskelet varmastikin lähihoitajaksi ja näyttö pitäisi tehdä. Näistä on ollut paljonkin keskustelua tuolla opiskelu osastossa, ihmeen vaikeaa tuntuu kaikille olevan.

Jotenki kuvittelisin, että tällaisia asioita olisi käyty läpi koulutuksessa ja annettu jopa kirjallisuusvinkkejä. Mene nyt oppilaitoksesi kirjaton nettisivulle/kirjastoon ja haet aineistotietokannasta hakusanoilla kirjallisuutta ja sieltäpä omista oppikirjoista näiden luulisi löytyvän.

tehdessäni aikoinani opinnäytetyötä, niin siitähän sitä lähdettiin liikkeelle, että otettiin hakusana, vaikka psyykkinen itsesäätely, sillä lähdettiin hakemaan kirjallisuutta. tietenkin se on työläämpää, kuin että joku sanoisi valmiit vastaukset, mutta kun tietoa itse hakee, sitä myös oppii ja ymmärtää... eikö se ole opiskelun eräs tarkoitus?

En osaa noihin vastata ikävä kyllä , kun olen ihan toisen alan ihminen.

Äänestä

Unohda koko ala ja kouluttaudu Sinulle helpommin omaksuttavalle alalle!!!
Olisit varmaan hyvä vaikka puutarha-alalla tai siivousalalla, siellä et voisi vahingoittaa ketään, no, onhan kasvitkin elollisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön tuleva hoitsu kirjoitti:

-Ihmisen kehitys ja siihen vaikuttavat tekijät, sekä hyvinvointiin?
-Ihmisen psyykkisen itsesäätelyn periaatteet?
-Lähihoitajan toimivallan rajat?
-Lähihoitajan ammattiin liittyvät säädökset?
-Sosiaali- ja tervalan toimintaperiaatteet?
-Sosiaali- ja tervalan palvelujärjestelmän pääpiirteet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu