Olen menettänyt luottamuksen toiseen osapuoleen.
Hän on pimittänyt asioita ja rahaa minulta jo toistakymmentä vuotta.
Miten teillä on ilmennyt vastaavia tapauksia?
Keskustelua luottamuksesta
9
744
Vastaukset
- kotikiusattu
mite on mahdollist pimittä toiselt noi kauan asio ja raha?Oleks ollu kovassaki komennos?
- Abrikoosi
Asioiden hoitajana mahdollisti tämän.
Komento ei ole ollut kova,mutta nyt on kyyti kylmää. - Akaton mies
Abrikoosi kirjoitti:
Asioiden hoitajana mahdollisti tämän.
Komento ei ole ollut kova,mutta nyt on kyyti kylmää.Eihän soo tietenkään oikeen jos kaveri kieräälöö ja ainaki täällä pohojanmaalla päin sanottihin notta soon rumaa "pussittamista" justihin ku yhteesestä elämästä vierähän, tai jos ottaa toisen tietämättä.
Kuitenki me ihimiset ollahan erehtyvääsiä eikä meistä kenestäkään taira tulla enkeleitä, ei missään elämän alueella. Jos antaa lähimmääselleen anteeksi niin sitä antaa samalla armon ittelensä.
Minä oon kuitenki täs asias aika huono opas ku oon tällaanen yksin eläjä. Itte tienaan ja itte kulutanki, ei oikeen oo ketään ketä nenästeliis rahankäytööstä.Tai onhan tuos minulla pieni kultaanen Tiitu-kani kaverina. Tiitu on kovasti rakas ja rehellinen kaveri, ei oo sanansijaa. En mä muuta neuvoa osaa sanoa jotta jos sopisitta että tällaanen touhu ja "pussittaminen" lopetetahan ja aletahan elämähän niinkuun muurahaaset. Ne on viisahia ku ne vetää havun-neulaa aina yhtäälle päin. Sitten tuloo hyvä. Mun pitääs lähtiä ny ottamahan marijoja tualta pensaista, noon musti viinimarijoja. Eilen ehtoolla jo keräsin 30 litraa. Tierä täs mihin niiren kans joutuu, ensunkahan mä mitään sellaasilla marijamäärillä yhyreen hengen huusholliis tee. Pitää vierä niitä tuonne vanhaankoriille, jos huolivat. terv.seppä ja pieni kultaanen Tiitu-kani täältä kotoa pohojanmaalta. - Pirre*
Akaton mies kirjoitti:
Eihän soo tietenkään oikeen jos kaveri kieräälöö ja ainaki täällä pohojanmaalla päin sanottihin notta soon rumaa "pussittamista" justihin ku yhteesestä elämästä vierähän, tai jos ottaa toisen tietämättä.
Kuitenki me ihimiset ollahan erehtyvääsiä eikä meistä kenestäkään taira tulla enkeleitä, ei missään elämän alueella. Jos antaa lähimmääselleen anteeksi niin sitä antaa samalla armon ittelensä.
Minä oon kuitenki täs asias aika huono opas ku oon tällaanen yksin eläjä. Itte tienaan ja itte kulutanki, ei oikeen oo ketään ketä nenästeliis rahankäytööstä.Tai onhan tuos minulla pieni kultaanen Tiitu-kani kaverina. Tiitu on kovasti rakas ja rehellinen kaveri, ei oo sanansijaa. En mä muuta neuvoa osaa sanoa jotta jos sopisitta että tällaanen touhu ja "pussittaminen" lopetetahan ja aletahan elämähän niinkuun muurahaaset. Ne on viisahia ku ne vetää havun-neulaa aina yhtäälle päin. Sitten tuloo hyvä. Mun pitääs lähtiä ny ottamahan marijoja tualta pensaista, noon musti viinimarijoja. Eilen ehtoolla jo keräsin 30 litraa. Tierä täs mihin niiren kans joutuu, ensunkahan mä mitään sellaasilla marijamäärillä yhyreen hengen huusholliis tee. Pitää vierä niitä tuonne vanhaankoriille, jos huolivat. terv.seppä ja pieni kultaanen Tiitu-kani täältä kotoa pohojanmaalta.sopis, enempikin :))
- Akaton mies
Pirre* kirjoitti:
sopis, enempikin :))
Ei muuta Pirre ku tuu keräämähän marijat pois pensaista. Nua oliis ny tarijoukses ihan sitte saisit ilimaaseksi vierä marijat ja vaikka veisit sepänki kaniineen. Ottaasit sellaaseksi ottoo-poijaksi, sinne sellaaseksi ristiksi ittellesi. Syytingille ottaasit. terv. seppä ja kaikista pieniin ja rakkahin syytinkiläänen Tiitu-kani pohojanmaalta.
- tammikuun likka
Akaton mies kirjoitti:
Ei muuta Pirre ku tuu keräämähän marijat pois pensaista. Nua oliis ny tarijoukses ihan sitte saisit ilimaaseksi vierä marijat ja vaikka veisit sepänki kaniineen. Ottaasit sellaaseksi ottoo-poijaksi, sinne sellaaseksi ristiksi ittellesi. Syytingille ottaasit. terv. seppä ja kaikista pieniin ja rakkahin syytinkiläänen Tiitu-kani pohojanmaalta.
Mulle kans yhen sangollisen heittää ohikulkumatkallas tänne raran varteen, justiinsa juna näkyy, kun ohitte menee :))
Akaton mies kirjoitti:
Ei muuta Pirre ku tuu keräämähän marijat pois pensaista. Nua oliis ny tarijoukses ihan sitte saisit ilimaaseksi vierä marijat ja vaikka veisit sepänki kaniineen. Ottaasit sellaaseksi ottoo-poijaksi, sinne sellaaseksi ristiksi ittellesi. Syytingille ottaasit. terv. seppä ja kaikista pieniin ja rakkahin syytinkiläänen Tiitu-kani pohojanmaalta.
yks seppä ja kanikkii, - mutku eivät taijja tehä siusta maksusitoumusta; mites mie sitten selitän uuvven hoidokin ukolle :))
Kiirekin tulis lähttee niitä marjoja hakemaan, taijjan kerätä nuo omat loppuun ja ostan lisää, - on täällä tiloja joista myyvät suoraan niitä.
Kiitos vain, ja Hyvää yötä teille kummallekin.
Tiituhan se jo tietysti rellottaa selällään kuin pakkanen siellä korissaan, - ja johan se lasten uniaika onkin. :)
- Pirre*
onko ne sijoitettu, vai käytetty salaisiin ulkomaan matkoihin?
- hildurvonhopsis
Jos jouduit tuollaisen hyväksikäyttäjän uhriksi ("Auervaara") niin lemppaa tuo toinen ulos kodistasi nopeasti.
Jos toinen on erehtynyt ja haluaa tehdä parannuksen, ole armollinen ja anna anteeksi.
Ikävä kyllä niitä "auervaaroja" on sekä naisissa, että miehissä. He ovat erittäin taitavia manipuloimaan, valehtelemaan, selittelemään, peittelemään ja voivat olla muuten erittäin viehättäviä ja kivoja ja vielä mokomat hyvän näköisiäkin monet "Auervaarat".
Olen eronnut jo vuosia sitten ja olen pysynyt sinkkuna (toistaiseksi).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648