Hei onko täällä kokemusta raskaaksi tulemisesta, jos on aikaisemmin saanut ja hoitanut klamydian?
Itselläni ja miehelläni oli klamydia 5 vuotta sitten kylläkin oireettomana ja itse oli täysin tietämätön samoin kuin mieheni sen alkuperästä ja tartunta-ajankohdasta. (edelliset kumppanit on soitettu läpi ja testattu, että semmonen rumba silloin suhteen alkuaikoina..)
Onko oireettomuudesta huolimatta mahdollista, että se vaikuttaa vieläkin jollain lailla raskaaksi tulemiseen? Olen kyllä valmis keskustelemaan lääkärini kanssa asiasta, muuta haluaisin myös "kotikentiltä" kommenttia!
sukupuolitaudit
4
630
Vastaukset
- .....................
Sen verran tiedän klamydiasta, että jos se muhii kropassa niin aiheuttaa lapsettomuutta....:(
Siksi naisen tärkeeää käydä säännöllisesti tutkimuksissa jos ei seurustele vakavasti. Kaikenlaisia tauteja liikkeellä...- tarkennusta
"Siksi naisen tärkeää käydä säännöllisesti tutkimuksissa jos ei seurustele vakavasti."
Lisäisin vielä, että testeihin on syytä mennä, jos ei seurustele vakavasti ja tämän lisäksi harjoittaa irtosuhteita ja seksiä ilman kumia. Testaukset myös parisuhteessa eläville voivat olla paikallaan.
Omassa ystäväpiirissäni olen havainnut yhdenyön suhteiden määrän lopulta melko pieneksi. Sanottaisko, että tapahtuuhan sitä (tietääkseni) useammin kuin vaikka sitä, että jonkun mies olisi käynyt vieraissa. Mutta aika fifty-sixty menee. Eli myös ne naiset, jotka elävät vakisuhteessa (muu kuin kumi ehkäisynä), eivät suinkaan ole sukupuolitautien ulottumattomissa.
Miehiin ei pidä luottaa liikoja. Kaikki pukit on joidenkin naisten kulta-mussukoita.
- juupsista-85
Tulin raskaaksi ja hoidatin klamydian pois ekoilla raskausviikoilla,mies oli tärpännyt itseensä sitten klamydian ja minut raskaaksi,mutta nyt onnellinen kolme vuotiaan tyttelin äippä=) ja ukko on EX.
- juupsista -85
Tätä juuri tarkoitinkin. Ei tässä olekaan kyse syyllisten löytymisestä, vaan lapsen hankinnasta. Itselläni on myös sellainen kuva asiasta, että koska olemme oireettomasti sairastaneet ja aikoinansa myös lääkityksen saaneet, niin välttämättä sillä ei ole mitään vaikutusta raskautumiseen.
Olen samaa mieltä, että kaikkien tässä maailmassa kannattaa ihan vaan omaksi parhaaksi käydä testeissä, sillä pirullisimmat taudit juuri leviävätkin oireettomasti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!631996Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka741344La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt131039- 101976
- 91895
- 106746
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko48622- 38554
- 56527
Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus244503