http://www.kauppalehti.fi/4/i/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=4435
USAN vaikutukset
8
643
Vastaukset
- höpöttelijöitä
Tuhnut tietävät asian paremmin: Kohta saa Suomesta asuntoja ihan sikahalvalla ja tuhnukin pääsee omaan.
- joo tota lidholm
Kohta rommaussusi rantautuu ja puhaltaa kananpaskaseinät taivaan tuuliin.
- Selvisi
Viime lamasta voittajana. Saas nähdä mitä 97 % taas keksii tästä viestistä.
Minä uskon että kohta lähtee asuntojen hinnat roimaan nousuun. Tämä kymmenen vuoden 40 % vai mikä se keskiarvo nyt olikin on ihan liian maltillinen 3. valtakunnan aikana. - joudun nyt
sanomaan että usan vaikutukset on yhtä suuret kuin hintojen julkistamisella.
- Veikkaan
Juttuuuuuu kirjoitti:
Myös nousua kun vertaa monen muun maan hintojen nousuun niin puhutaan järkyttävistä 130 % / 10v. Kuten Irlannissa. No se onkin asia erikseen. Olen maksanut asuntoni jo vuonna 96, mutta sijoitusasunto on ollut vuoden verran. Ei mitään harkintaa edes myynnistä.
- HT-rakentaja
, että suomi säästyisi "aalloilta" (vrt. http://www.economist.com/displaystory.cfm?story_id=4079027) kun kerran opkk:n omistaja noin sanoo...
Tiedoksi vielä, että se konkurssiin mennyt, 10:ksi suurin, asuntolainoittaja (AHM) ei ollut subprime-lainoittaja vaan Alt-A:han keskittynyt. Näin se ketju etenee...
Lisää voi lukaista tästä
http://www.telegraph.co.uk/money/main.jhtml?xml=/money/2007/08/07/cnmortgage107.xml
Josta lainauksina:
"Similar fears (luottoriskien uudelleenarviointien vaikutuksista) have begun to emerge in Germany where Jochen Sanio, head of the financial watchdog Bafin, said the credit squeeze threatened Europe with the most serious banking crisis since 1931."
"IKB Deutsche Industriebank stunned the markets last week with an admission that it had taken a massive $24bn bet on the US property market without fully informing the board, and suddenly faced imminent collapse."
"Dresdner Bank yesterday admitted to $1.4bn in US sub-prime exposure, but said it was well cushioned by business at home. Germany's Union Investment has had to freeze redemptions from an $1.1bn fund invested in sub-prime loans, and even the Pharmacist and Doctors' Bank admitted $115bn in exposure."
"In France, Oddo & Cie is to close three funds making huge losses in sub-prime CDOs, saying it had been "caught out by the sub-prime dilemma". Insurance group AXA has closed two funds hit by the credit turmoil after a rash of redemptions in July."
Noinkohan olisivat suomi-pankit pysyneet poissa em. tuottoisista instrumenteistä... Laitetaan vielä "kevennyksenä", kun muistelen eläke-varmalla olevan pari miljardia hedgeissä:
"Varma on monipuolinen sijoittaja. Se sijoittaa suomalaisiin ja kansainvälisiin osakkeisiin, joukkovelkakirjalainoihin ja muihin korkoinstrumentteihin, hedge-rahastoihin, pääomarahastoihin ja ei-listattuihin osakkeisiin. Varma on myös suuri suomalainen kiinteistösijoittaja ja se rahoittaa suomalaisia yrityksiä monin eri tavoin, esimerkiksi yrityslainoilla." [http://www.varma.fi/Varma/fi-FI/Left/Varma/Sijoitukset/]- HT-rakentaja
Näytti tämän päivän hesarikin kirjoittavan asiasta - verman hedge-sijoitukset näköjään jo 4Mrd:a.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175103Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012321- 1352008
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481888Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171700"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551276Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu117947Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää50855Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24664